reklama

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Opublikowano:
Autor:

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeżeli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013–2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz bezpłatnie.

- Od 20 marca do 29 czerwca bezpłatną szczepionkę otrzymają dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom. Wystarczy umówić się się na wizytę szczepienną i zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do 20 kwietnia – informuje łęczyński sanepid.

Bakteria Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc, pneumokok) należy do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Zakażenie pneumokokiem przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. 

Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Światowa Organizacji Zdrowia poinformowała, że zakażenia pneumokokowe to najczęstsze przyczyny zgonów. Powodują one na świecie ponad 1,6 mln zgonów rocznie dzieci poniżej 5. roku życia. Pneumokoki mogą powodować zakażenia inwazyjne, charakteryzujące się obecnością bakterii w krwi oraz zakażenia zlokalizowane – bez uogólnionego zakażenia. 

Główne postacie zakażenia to zapalenie ucha środkowego (prawie każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego wywołane przez pneumokoki), zapalenie zatok obocznych nosa; zapalenie płuc – czynnikami sprzyjającymi są przewlekłe choroby płuc oraz jako powikłanie grypy; zapalenie spojówek.

Zakażenia mogą przebiegać w sposób inwazyjny, wywołując: zapalenie płuc z bakteriemią (obecność bakterii w krwi) – w ok. 25-30 proc. przypadków zapalenia płuc występuje bakteriemia; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – w tym przypadku obserwuje się bardzo poważne powikłania (np. śmierć lub głębokie upośledzenie intelektualne i częste nawroty choroby), posocznicę – najczęściej jest następstwem ciężkiego zapalenia płuc, jednak może rozwinąć się jako choroba podstawowa bez wcześniejszego ogniska zapalnego, zapalenie wsierdzia, zapalenie otrzewnej; zapalenie kości i szpiku; zapalenie stawów.

 Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne.

źródło: psseleczna.pis.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE