reklama

Drudzy do ożenku, przedostatni na cmentarz

Opublikowano:
Autor:

Drudzy do ożenku, przedostatni na cmentarz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŻyjemy w powiecie, drugim pod względem ilości zawieranych małżeństw i rodzących się dzieci. Do tego przedostatnim pod względem ilości zgonów. I jeszcze będącego jednym z 3 miejsc w województwie, gdzie w ub. roku nie zmniejszył się stan ludności. 

Taki obraz powiatu łęczyńskiego wyłania się z danych zebranych i przeanalizowanych przez Urząd Statystyczny w Lublinie.

Nas nie ubyło, a przybyło  

Z końcem grudnia 2017 w województwie lubelskim mieszkało 2 mln 126 tys. osób, co stanowiło 5,5 proc. ogółu ludności Polski. Pod względem liczby ludności lubelskie zajmowało 9. miejsce w kraju, a biorąc pod uwagę udział mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności uplasowało się na 14. pozycji. W porównaniu z rokiem 2016 liczba ludności w naszym województwie zmalała o 7 tys. osób. Stan ludności województwa - podobnie jak przed rokiem - zmniejszył się w prawie wszystkich powiatach. 

Wyjątkiem był powiat lubelski, Biała Podlaska i powiat łęczyński. W Białej w wyniku dodatniego przyrostu naturalnego oraz przewagi napływu ludzi na pobyt czasowy nad ich odpływem odnotowano wzrost mieszkańców o 0,4%, a w powiecie łęczyńskim o 0,1%.

Drudzy na ślubnym kobiercu

W 2017 roku zawarto w naszym województwie 10,5 tys. związków małżeńskich, o prawie 1 proc. mniej niż w roku 2016. Ponad połowę małżeństw (54,7%), podobnie jak w poprzednim roku, zarejestrowano na wsi.

W 2017 roku w województwie lubelskim najczęściej zawierali związki małżeńskie mieszkańcy powiatu łukowskiego, następnie łęczyńskiego i radzyńskiego, najrzadziej - pary z powiatu świdnickiego, puławskiego i kraśnickiego.

Drugie miejsce w narodzinach 

Jednym z głównych czynników decydujących o liczbie ludności jest przyrost naturalny, będący różnicą między liczbą urodzeń a zgonów. W lubelskim w ub. roku po raz kolejny odnotowano ujemny przyrost naturalny. Umarło 2, 5 tys. osób (przed rokiem  2 618 osób). 

W skali całego województwa w roku 2017 - podobnie jak rok wcześniej - występowała przewaga powiatów

o wartościach ujemnych. Największy ubytek naturalny ludności miał miejsce w powiecie hrubieszowskim

i krasnostawskim. 

W pięciu powiatach odnotowano dodatni przyrost naturalny, w tym największy kolejno  w Białej Podlaskiej, w powiecie łęczyńskim i łukowskim. 

Stopa bezrobocia też nie duża

Lubelskie pod względem wysokości stopy bezrobocia było w ub. roku na 12. miejscu w kraju (najniższy poziom bezrobocia odnotowano w wielkopolskim, śląskim oraz małopolskim, a najwyższy w województwie warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim).

W lubelskim do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały: włodawski (16,3%), chełmski (14,2%) oraz hrubieszowski (13,9%), a o najniższej: łukowski (4,9%), biłgorajski (5,6%) oraz łęczyński i Lublin (po 6,1%). 

JCh

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE