Reklama

Komunalna apeluje: Kanalizacja to nie śmietnik

Opublikowano:
Autor:

Komunalna apeluje: Kanalizacja to nie śmietnik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawilżone chusteczki, pieluchy, ręczniki papierowe, a nawet... rajstopy trafiają w ostatnim czasie do naszych sedesów. - Chyba nikt nie chce "wybuchu" w swoim sedesie - mówią dosadnie urzędnicy ratusza. Przez poważną awarię kolektora ściekowego nad Świnką ścieżka pieszo-rowerowa zostaje całkowicie zamknięta. - W związku z wystąpieniem zatoru na kolektorze sanitarnym prosimy o ograniczenie ilości zużytej wody powodującej powstawanie ścieków - apeluje prezes PGKiM.

W związku ze znacznym zwiększeniem ilości zatorów kanalizacyjnych przypominamy, że KANALIZACJA TO NIE ŚMIETNIK.

Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest najlepszym i najwygodniejszy sposobem na pozbywanie się płynnych nieczystości z terenów naszych posesji. Wszystkim nam powinno zależeć, aby kanalizacja działała bezawaryjnie. W związku z powyższym pragniemy przypomnieć, że urządzeń sanitarnych (np. sedesu, umywalek, zlewozmywaków, kratek ściekowych) nie należy traktować jak kosza na śmieci. Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych oraz awarii sieci kanalizacyjnej. Przyczynia się to m.in. do zapychania rurociągów, rozwoju gryzoni, awarii pomp na przepompowniach oraz na obiektach oczyszczalni ścieków. Zatkana kanalizacja może skutkować cofaniem się ścieków i zalewaniem wnętrz budynków. Zatory mogą mieć znacznie szerszy zasięg, może dojść do zatykania i wybijania ścieków ze studzienek na ulice, co powoduje duże straty materialne, uciążliwości dla mieszkańców, a także szkody środowiskowe.
 

Czego nie wolno wrzucać do  systemów zbiorczej kanalizacji?

  • Środków higieny osobistej np.: waciki, podpaski, tampony, wkładki higieniczne, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy (pampersy), ręczniki papierowe, patyczki do uszu.
  • Rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych i innych z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę.
  • Kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi ściekami tworząc "nieprzepuszczalną bryłę". Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.
  • Lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawartew nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.
  • Igieł, strzykawek – zalegające w sieci kanalizacyjnej stanowią zagrożenie dla pracowników Spółki (ryzyko zakażenia np. żółtaczką lub wirusem HIV).
  • Materiałów budowlanych, np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.
  • Nie rozpuszczających się w wodzie materiałów np.: rękawic gumowych, prezerwatyw, włosów, torebek foliowych, korków, butelek, zabawek, niedopałków papierosów, gum do żucia, gazet, różnego rodzaju opakowań, itp.
  • Kwestię odpadów, których zabrania się wprowadzać do urządzeń kanalizacyjnych, reguluje art.9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 284 z póżn.zm.).

Prosimy, aby dla naszego wspólnego dobra właściwie korzystać z kanalizacji. Odpady wyrzucamy do pojemników na odpady, a nie do urządzeń sanitarnych! Pamiętajmy, nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja może się zapchać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać.

Z poważaniem
Radosław Tkaczyk
Prezes Zarządu PGKiM Łęczna sp. z o.o.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE