Reklama

Łęczna: Będą zbiorowe kary za brak segregacji śmieci

Opublikowano:
Autor:

Łęczna: Będą zbiorowe kary za brak segregacji śmieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyński ratusz szykuje się do wprowadzenia zapisów o karach za niesegregowanie śmieci, które mogą sięgnąć nawet czterokrotności opłaty za odpadki. To efekt zmian w ustawie śmieciowej. 

Łęczyński ratusz szykuje się do wprowadzenia zapisów o karach za niesegregowanie śmieci, które mogą sięgnąć nawet czterokrotności opłaty za odpadki. To efekt zmian w ustawie śmieciowej.

Do tej pory samorządy ustalały dwie stawki – za śmieci segregowane i zmieszane. Nowelizacja ustawy wprowadziła obowiązek sortowania odpadków. Osoby, które tego nie robią, muszą liczyć się z karami.

Ta kara może wynieść maksymalnie czterokrotność opłaty za śmieciowej, a więc w Łęcznej może to być aż 68 zł, bo miesięczna opłata w gminie Łęczna wynosi 17 zł miesięcznie od osoby.

Na śmieci zabrakło pół miliona

Pomimo wprowadzonej w marcu ub. r. podwyżki, system gospodarowania odpadami miesięcznie od osoby nie domyka się finansowo.

"W 2019 roku po stronie dochodowej w systemie znalazło się 3,221 mln złotych, a wydatki wyniosły 3,718 mln. Różnicę pokryto z budżetu gminy. Jednak takie działania nie powinny mieć miejsca, a system musi się bilansować, co potwierdzają wyroki sądów administracyjnych" – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Pod koniec marca radni mają już wprowadzić zmiany w uchwale śmieciowej, aby dostosować ją do nowych przepisów. Wtedy ustalą wysokość kary za brak segregacji, czy będzie to 34, 51, czy 68 zł.

 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Kamil Kulig

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE