Reklama

Minister odmówił koncesji Bogdance. Spółka chce ponownego rozpatrzenia wniosku

Opublikowano:
Autor:

Minister odmówił koncesji Bogdance. Spółka chce ponownego rozpatrzenia wniosku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypomnijmy, że spółka Lubelski Węgiel Bogdanka wnioskowała o koncesję wydobywczą na dwa pola K 6-7 położone w gminie Cyców, na terenach sąsiadujących bezpośrednio ze złożami obecnie esklopatowanymi przez Bogdankę. Po odmownej decyzji ministra spółka złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a jeśli to nie przyniesie rezultatu zarząd jest gotowy pójść do sądu. 

Dlaczego minister środowiska odmówił Bogdance koncesji? Zgodnie z prawem użytkowania górniczego nie można udzielić koncesji wydobywczej, jeśli naruszałaby prawa wyłączności osób trzecich, a pola, o które starała się Bogdanka są użytkowane przez PD Co, polską spółkę z australijskim kapitałem, która do końca lipca 2015 roku może prowadzić tam odwierty i badać węgiel (posiada koncesję poszukiwawczą).

Przedstawiciele Bogdanki uważają, że PD Co nie jest w stanie wybudować kopalni, bo nie ma odpowiedniego potencjału finansowego i zaplecza kadrowego. Zdaniem władz Bogdanki badanie złóż na terenie, który już został rozpoznany jest zbędne i opóźnia rozpoczęcie inwestycji.

Dzięki możliwości wydobycia węgla z nowych złóż spółka przedłuży swą żywotność, na czym skorzysta społeczeństwo – uzasadniają swój wniosek przedstawiciele Bogdanki podkreślając, że spółka dostarcza ponad 25 proc. węgla do polskich elektrowni i jest zaliczana do firm o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

Kolejnym argumentem Bogdanki jest to, że obszar K-6-7 bezpośrednio sąsiaduje z terenem obecnie eksploatowanym przez spółkę, więc wydobycie rozpoczęłoby się szybko przy użyciu obecnej infrastruktury.

Przypomnijmy, że głównym celem strategii spółki LW Bogdanka jest przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku. Nieuzyskanie koncesji na pola K-6-7 jest poważną przeszkodą w realizacji tego celu. Tym bardziej, że Bogdanka otrzymała koncesję wydobywczą na pole K-3, ale wydobywanie tam węgla nie opłaci się, jeśli spółka nie będzie mogła fedrować na K-6-7.

fot. lw.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE