Reklama

Ministerstwo odmówiło Bogdance koncesji. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Ministerstwo odmówiło Bogdance koncesji. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypomnijmy, że spółka Lubelski Węgiel Bogdanka wnioskowała o koncesję wydobywczą na dwa pola K 6-7 położone w gminie Cyców, na terenach sąsiadujących bezpośrednio ze złożami obecnie esklopatowanymi przez Bogdankę. Wszystko wskazuje na to, że węgiel będą wydobywali tam Australijczycy.  

Dlaczego minister środowiska odmówił Bogdance koncesji? Zgodnie z prawem użytkowania górniczego nie można udzielić koncesji wydobywczej, jeśli naruszałaby prawa wyłączności osób trzecich, a pola, o które starała się Bogdanka są użytkowane przez PD Co, polską spółkę z australijskim kapitałem, która do końca lipca 2015 roku może prowadzić tam odwierty i badać węgiel (posiada koncesję poszukiwawczą). 

Zgodnie z obowiązującym prawem pierwszeństwo przy wydobyciu ma inwestor, który posiada koncesję wydobywczą i wykona rozpoznanie całości złoża. Spóła PD Co skończyła badania węgla, dlatego kwalifikuje się do zasady pierwszeństwa w prawie użytkowania górniczego.  

Władze spółki LW Bogdanka zapowiadają, że będą odwoływać się od decyzji ministra. Złoża, o które starała się Bogdanka są dla niej strategicznie cenne, bo przy eksploatacji tych terenów spółka mogłaby korzystać z obecnej infrastruktury. 

Przedstawiciele PD Co wcześniej zapowiadali, że pod koniec bieżącego lub na początku 2015 roku złożą wniosek o koncesję wydobywczą. Chcą zbudować kopalnię zatrudniającą około 2 tysiące osób. 

fot. lw.com 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE