Reklama

Reklama

Odszedł na wieczną szychtę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Odszedł na wieczną szychtę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W wieku 80 lat zmarł Walenty Bąbelewski, emerytowany górnik i malarz, autor znanego cyklu „Moja robota w kopalni”. Msza św. żałobna sprawowana będzie w środę 14 października o godz. 13 w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.

Reklama

Walenty Bąbelewski urodził się w 1940 r. w Częstochowie. Do Łęcznej przyjechał z Sosnowca, gdzie od 1958 r. pracował w kopalni. Z pracą w Bogdance związany był od 1979 r. Już na emeryturze powrócił do młodzieńczej pasji – malarstwa. Był członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Na swoim koncie artystycznym miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Artysta amator zasłynął cyklem górniczym „Moja robota w kopalni”, stanowiącym wspomnienia pracy pod ziemią. Cykl wystawiany był w wielu instytucjach kultury, a także w parafiach, przedszkolach i szkołach. Szczególnym dla niego wyróżnieniem była wystawa prac w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podczas zorganizowanego w 2012 r. forum dyskusyjnego „30 lat LW „Bogdanka” S.A. Historia i przyszłość” oraz wystawa w budynku Cechowni w Bogdance w 2016 r.

Z racji zawodu Walenty Bąbelewski szczególnie związany był z Zespołem Szkół Górniczych w Łęcznej, gdzie od 10 lat spotykał się z młodzieżą opowiadając o trudnej pracy pod ziemią. Ostatni jego cykl malarski to „Przydrożne radary wiary, czyli dekalog kierowcy ku przestrodze na drodze”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE