Reklama

Pociągiem z Łęcznej do Bogdanki

Opublikowano:
Autor:

Pociągiem z Łęcznej do Bogdanki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz, wicestarosta, prezes i wiceprezes Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz prezes Enei Badania i Rozwój w podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie wykonania analiz i opracowań przedprojektowych dla nowej linii kolejowej na terenie powiatu łęczyńskiego. 

Ideą podpisanego w piątek w siedzibie LW Bogdanka listu intencyjnego jest zapewnienie sprawnej komunikacji odpowiadającej oczekiwaniom mieszkańców regionu i współczesnym możliwościom technologicznym w zakresie transportu kolejowego pomiędzy Bogdanką a Łęczną. Strony podejmują się realizacji analiz i przygotowania dokumentacji przedprojektowej planowanej linii kolejowej.

 - Niezmiernie cieszę się, że mogę być obecny na wydarzeniu tak ważnym dla rozwoju regionu. Uruchomienie nowego połączenia kolejowego przyczyni się do rewitalizacji siatki kolejowej w województwie i stanowić będzie przyczynek do dalszych inwestycji, m.in. przyszłościowego połączenia z Lublinem i Centralnym Portem Komunikacyjnym – powiedział Artur Soboń, sekretarz stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju.

Z raportu „Transport Inkluzywny - rola polityki transportowej w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju kraju" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce zlikwidowano 588 kilometrów szlaków kolejowych, ubyło też 161 tysięcy kilometrów regularnych połączeń autobusowych. Województwo lubelskie znajduje się w gronie województw wykazujących się najniższą gęstością zarówno sieci kolejowej, jak i drogowej.

Projekt połączenia kolejowego wpisuje się w studium wykonalności nowoczesnej elektrowni w technologii IGCC w rejonie Łęcznej.

– Inwestycja zapewni bezpieczne kolejowe połączenie pomiędzy Łęczną i okolicznymi miejscowościami,                         a LW Bogdanka i planowaną elektrownią w rejonie Łęcznej. Stanowić to będzie duże udogodnienie komunikacyjne dla mieszkańców. Nowe połączenie to też krok w walce z wykluczeniem transportowym w regionie i nowe miejsca pracy – powiedział Leszek Włodarski, Burmistrz Gminy Łęczna.

 – W Grupie LW Bogdanka zatrudnionych jest blisko 5,5 tysięcy osób. Szacunki wskazują, że po uruchomieniu połączenia kolejowego, korzystać z niego może aż 2 tysiące osób, z czego sporą część stanowić będą właśnie nasi pracownicy, obecnie posiłkujący się własnym transportem samochodowym – dodał Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

– Grupa Enea wpisuje się w zrównoważony rozwój i transformację sektora paliwowo-energetycznego w Polsce. Aktywnie odpowiadamy na wyzwania, jakie stawia przed nami otoczenie, to związane z regulacjami, jak i z europejskimi trendami. Następuje szybki rozwój nowych technologii umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej w sposób przyjazny środowisku i odpowiadający nowym standardom. Projekt elektrowni, w której wykorzystywany jest gaz syntezowy to możliwość długofalowego zagospodarowania potencjału surowcowego Zagłębia Lubelskiego, a tym samym dalszy zrównoważony rozwój kopalni LW Bogdanka. Podpisany dziś list intencyjny to krok w kierunku wzmocnienia regionalnej infrastruktury transportowej, która będzie służyć mieszkańcom, jak i planowanym inicjatywom inwestycyjnym – powiedział Mirosław Kowalik, Prezes Zarządu Enea S.A.

Długość planowanej linii kolejowej to ok. 10 km jednotorowego połączenia pasażersko-towarowego obejmującego przystanki: Bogdanka – Puchaczów – Łęczna. Podpisany list intencyjny o współpracy obejmuje m.in. koncepcję programowo-przestrzenną, przeprowadzenie badań geotechnicznych i przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz raportu oddziaływania na środowisko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE