Reklama

Reklama

Wójt Milejowa: "Jeśli nie ma się związku z PiS-em, trudno o te środki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wójt Milejowa: "Jeśli nie ma się związku z PiS-em, trudno o te środki" - Zdjęcie główne

30 czerwca br., premier Mateusz Morawiecki przed wyborami prezydenckimi wręcza wicestaroście Michałowi Pelczarskiemu czek z pierwszej puli środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Premier wręczył wtedy takie czeki także wszystkim naszym wójtom i burmistrzowi. Premier obiecał w Łęcznej także kolejne fundusze

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 10,450 mln zł otrzymał powiat łęczyński z ostatniego rozdania "tarczy samorządowej", czyli Funduszu Inwestycji Lokalnych. 732 tys. zł trafiło do gminy Ludwin. Pozostałe gminy nie dostały ani grosza.

Reklama

To pomoc rządu m. in. dla samorządów, które ucierpiały z powodu pandemii. Zamrożenie gospodarki wpłynęło znacznie na budżet samorządów, chociażby przez zmniejszenie udziału w podatku dla samorządów. Im mniej pracy mają mieszkańcy, tym mniej środków wpada do budżetu gmin, miast i powiatów.

Aż 10,450 otrzymał rządzony przez PiS powiat łęczyński. Poniżej lista zadań, które zrealizuje starostwo za przyznane środki:

450 tys. zł - utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Seniora w miejscowości Jaszczów

Zadanie będzie polegało na przebudowie, rozbudowie , termomodernizacji budynku po byłym Szpitalu Powiatowym w Jaszczowie. Planowany zakres prac to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana posadzek, podłóg wykonanie instalacji elektrycznych, , wykonanie instalacji wewnętrznych sanitarnych wody zimnej, ciepłej, cyrkulacji, wykonanie instalacji kanalizacji sanitarnej, instalacji c.o. wyposażenie DDS+.

1,5 mln zł - wyposażenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszczowie

Celem zadania jest zapewnienie całodobowych, stacjonarnych świadczeń zdrowotnych dla osób chorych, nie będących w stanie samodzielnie funkcjonować. Opieka będzie miała charakter zindywidualizowanej pomocy i pielęgnacji. Zadanie polegać będzie na zakupie wyposażenia do nowego budynku dla ok. 50 osób. Zakupione zostaną łóżka, sprzęt medyczny, wyposażenie sali rehabilitacyjnych, wózki inwalidzkie, meble, wyposażenie do łazienek.

2 mln zł - utworzenie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Jaszczowie świadczącego usługi pralnicze

Celem jest aktywizacja społeczno- zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zakres prac obejmuje przebudowę budynku poprzez wymianę pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana posadzek, wykonanie izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, montaż instalacji: elektrycznej, gazowej, odgromowej, teletechnicznej, sanitarnej, instalacji c.o. wymiana oświetlenia na LED oraz instalacja PV.

2 mln zł - rozbudowa i przebudowa wraz z termomodernizacją budynku dawnego Progobeksu, gdzie mieści się m. in. urząd skarbowy

Inwestycja będą polegać dobudowaniu windy dla osób niepełnosprawnych na zewnątrz budynku, modernizacja stropodachu, docieplenie podłogi na gruncie i ścian przyziemia, modernizacja ścian wykonanych z okładziny typu plaster pszczeli i ścian szczytowych, wymiana drzwi zewnętrznych i okien oraz starych opraw na żarówki energooszczędne typu LED.

4,5 mln zł - Zakup i przebudowa nieruchomości al. Jana Pawła II (obecnie należący do Orange, gdzie mieści się poczta)

Zakup budynku biurowego na ogrodzonym terenie – budynek czterokondygnacyjny podpiwniczony o powierzchni użytkowej 3426,85 mkw., pomocniczy 205,77 mkw., wyposażony w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz ogrzewany z sieci miejskiej. Utwardzony teren z miejscami postojowymi. Przebudowa budynku na bursę szkolną dla ZS Górniczych i ZS w Łęcznej oraz dla LO MS Górnika Łęczna.

Drugim beneficjentem tarczy samorządowej w naszym powiecie jest gmina Ludwin, która otrzymała 352,8 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w Zezulinie Niższym oraz 380 tys. zł na dokończenie rekultywacji składowiska odpadów w Dratowie.

Łęczna chciała remontować szkołę

O środki ubiegały się także inne samorządu z powiatu łęczyńskiego, np. gmina Milejów złożyła wnioski na 23 projekty, ale nie dostała ani grosza.

Z kolei Urząd Miejski w Łęcznej wnioskował o przebudowę i docieplenie budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z oddziałami integracyjnymi.  

- Projekt wpisywał się w cele rządowego programu. Bardzo się cieszymy, że pieniądze dostało starostwo i będą realizowane inwestycje w powiecie łęczyńskim. Jednocześnie jest nam smutno, bo mieliśmy dobry projekt, a nie został doceniony – ubolewa rzecznik łęczyńskiego ratusza, Grzegorz Kuczyński.

- Zastanawiające jest to, że bardzo duże pieniądze dostały miasta, gdzie rządzi PiS, a pozostałe zostały pominięte. Brakuje dzisiaj klarownych kryteriów, nie wiem, na jakiej podstawie komisja przyznała pieniądze. Nie da się tego zweryfikować – dodaje.  

Podobnie uważa wójt gminy Milejów, Tomasz Suryś. - Trzeba to wyraźnie powiedzieć: jeśli nie ma się wyraźnego związku z PiS-em, to trudno otrzymać te środki. Kryteria były nieprzejrzyste, bo czym różni się droga w gminie Milejów od drogi w gminie Ludwin? Nie wiem, dlaczego nasza gmina, która pozyskała 120 mln zł na swoje inwestycje nie uzyskała tego wsparcia. Tymczasem w wyborach parlamentarnych mieszkańcy naszej gminy opowiedzieli się za PiS, więc to wygląda tak, jakbym to ja był jedyną przeszkodą. Z drugiej strony mam mieszane uczucia, bo też cieszę się z inwestycji powiatowych w gminie Milejów na terenie dawnego szpitala w Jaszczowie - mówi wójt Tomasz Suryś. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy