Reklama

Szkoła "czwórka" w Łęcznej. Co czwarty nauczyciel zarobił ponad cztery tysiące "na rękę"

Opublikowano:
Autor:

Szkoła "czwórka" w Łęcznej. Co czwarty nauczyciel zarobił ponad cztery tysiące "na rękę" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spośród 102 nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej, najwięcej w listopadzie 2019 roku zarobił dyrektor szkoły Sławomir Winiarski, który "na rękę" wziął 4869 zł. Niewiele mniej od swojego szefa otrzymały Ewa Żelechowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej (4736 zł), ucząca historii i WOS-u Marta Klepka (4695 zł) oraz polonistka Monika Książek-Murawska (4682 zł). Pensję powyżej czterech tys. zł netto wzięło w sumie 25 nauczycieli. 

Na zarobki mają wpływ różne czynniki, takie jak stopień awansu zawodowego, wysługa lat oraz pełnienie w szkole funkcji np. dodatek dyrektora, czy wychowawcy klasy. Innym dodatkiem jest dodatek motywacyjny, który nauczycielowi przyznaje dyrektor (w naszych miejskich szkołach ten dodatek jest wysoki). Nauczyciele dostają też dodatkowe pieniądze za godziny ponadwymiarowe oraz zastępstwa. Niektórzy z nich łączą etaty o różnym wymiarze w kilku szkołach.

Pensje nauczycieli są jawne

O tym, że pensje nauczycieli są jawne, zdecydował w listopadzie ub. r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który rozstrzygnął, że szkoły muszą podać imienne listy nauczycieli i ich pensje na wniosek złożony w trybie dostępu do informacji publicznej. Wyrok jest efektem ubiegłorocznej skargi "Wspólnoty Opolskiej" na bezczynność dyrektor liceum w Opolu Lubelskim, która takiej listy nie chciała udostępnić.

Rozstrzygnięcie to jest istotne, bo przychyla się do orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaliczając nauczycieli do grona osób publicznych (to ogranicza ich prawo do prywatności i sprawia, że w tym zakresie nie chronią ich przepisy RODO). NSA  prowadzenie szkół, oświatę i kształcenie zaliczył do zadań publicznych, co ma swoje źródło w Konstytucji RP.

Wiemy już, że wniosek "Wspólnoty" był zasadny i dyrektorzy powinni podać nam dane, o które prosimy, czyli wynagrodzenie brutto oraz netto za listopad 2019 roku ze wszystkimi składnikami, jakie otrzymali nauczyciele z podaniem nazwiska i imienia każdego nauczyciela przy jego wynagrodzeniu oraz posiadanego stopnia awansu zawodowego.

Ujawnianie nauczycielskich pensji we "Wspólnocie Łęczyńskiej" zaczynamy od Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

(…)

PEŁNA LISTA, czyli zarobki netto i brutto wszystkich nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Kamil Kulig

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE