reklama

W przedwojennej Łęcznej było 12 piekarni!

Opublikowano:
Autor:

W przedwojennej Łęcznej było 12 piekarni! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatniej "Wspólnocie" Eugeniusz Misiewicz, pomysłodawca wydania "Studiów z dziejów Łęcznej" i koordynator przedsięwzięcia prezentował sensacje i smaczki z historii Łęcznej, które - na szerokim tle wydarzeń dziejowych - wyczytać można w jubileuszowej publikacji finalizującej rocznicę obchodów 550-lecia naszego miasta. 

Mówiliśmy m.in. o skardze kupców żydowskich na szkody w pieprzu, jakie poczyniły im "chłopięta szkolne" i o surowej karze więzienia, a następnie wygnaniu z miasta  bigamisty Szymona. Jakie inne przewinienia naszych przodków zanotowała historia, kto wydawał te wyroki? 

Eugeniusz Misiewicz: Całością spraw związanych z funkcjonowaniem miasta zajmowali się burmistrz i rajcowie, którzy uczestniczyli też w sprawowaniu sądów. W 1625 roku na przykład burmistrz z rajcami sądzili mieszkańca przedmieścia, którego po raz drugi oskarżono o nieuszanowanie święta kościelnego św. Macieja (24 lutego) i młócenie zboża. Ze względu na powtórzenie tego przestępstwa, winowajcę skazano na "siedzenie w komórce" oraz grzywnę w wysokości kopy, czyli 60 groszy, z których połowę przeznaczono na ubogich, a pozostałymi 30 groszami mieli podzielić się rajcy. Na każdego przypadło po 7,5 grosza, co stanowiło ¾ dniówki cieśli w pobliskim Lublinie.

Jaki język dominował w dawnej Łęcznej?

Przez wieki społeczność miasta była w wielojęzyczna. W okresie zaborów dominował  język hebrajski, którym posługiwało się ponad 60 proc. mieszkańców, ponad 30 mówiło po polsku a pozostali posługiwali się rosyjskim, niemieckim i ... czeskim.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE