Reklama

Wielkanoc w czasie epidemii. Triduum Paschalne w kościele św. Barbary w Łęcznej (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

Wielkanoc w czasie epidemii. Triduum Paschalne w kościele św. Barbary w Łęcznej (ZDJĘCIA)  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wielki Czwartek nie było obmywania nóg w kościołach, ani przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Ulicami Łęcznej nie przeszła Droga Krzyżowa w Wielki Piątek. A dzisiaj nie było święcenia pokarmów w kościołach. Z powodu koronawirusa świątynie świecą pustkami.

W Wielki Czwartek w kościołach sprawowana była Msza Wieczerzy Pańskiej, będąca pamiątką Ostatniej Wieczerzy jaką Jezus spożył ze swoimi uczniami. W czasie tej Wieczerzy Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. W tym roku ze względu na epidemię, nie było znaku umywania nóg, ani przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana była o godz. 18. 

- Dla nas kapłanów to dzień szczególny, bo udajemy się do Wieczernika, gdzie zrodziło się kapłaństwo i Najświętszy Sakrament – mówił proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. - Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar wybrania nas do posługi kapłańskiej. Wszystkich prosimy o modlitwę w naszej intencji, byśmy dochowali wierności Bogu w naszej posłudze i głoszeniu słowa Bożego. Podkreślał, że w tej drodze służby kapłańskiej nikt z obecnych nie doświadczył takiego Wielkiego Czwartku, podczas którego w kościele ławki świecą pustkami. - Zawsze był to najliczniejszy ze wszystkich dni – mówił.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Zbawiciela, dzień żałoby w Kościele.  Jedyny dzień w roku kiedy nie sprawuje się Mszy świętej. Liturgię rozpoczęła Droga Krzyżowa, po niej sprawowane było uroczyste nabożeństwo z odczytaniem Męki Pańskiej i adoracją Krzyża. Tego dnia chrześcijanie klękają przed Krzyżem jak przed Najświętszym Sakramentem. 

- Oto jest drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata – intonował kapłan odsłaniając zakryty krzyż. Po udzieleniu Komunii Świętej pod postaciami konsekrowanymi w Wielki Czwartek Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji przeniesiony został do Grobu. Tutaj w parafii św. Barbary do g. 21.00 adorację Jezusa w Grobie prowadziły wyznaczone osoby z Legionu Maryi.

- Bądźmy nie tylko stróżami Wielkanocnego poranka, ale bądźmy także stróżami krzyża – mówił ks. Zdzisław Burza. – Kiedy wszystko nas zawiedzie, zawsze oczekiwał będzie na nas Jezus z tego właśnie krzyża, w którym jest utwierdzona nasza miłość i nasze życie.

Wielka Sobota to dzień ciszy, dzień Boga, który spoczywa w Grobie. Tego dnia nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Według zalecenia Komisji Episkopatu Polski błogosławieństwa pokarmów każda rodzina dokona przed śniadaniu wielkanocnym. Wieczorem o godz. 20 rozpocznie się najważniejsza liturgia zwana Wigilią Paschalną. Po Mszy św. i śpiewie Alleluja obwieszczającego Zmartwychwstanie, uroczystości wielkanocne zakończą się błogosławieństwem całej parafii Najświętszym Sakramentem.

Marzena Olędzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE