Reklama

Wielki Czwartek rozpoczął Triduum Paschalne (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Wielki Czwartek rozpoczął Triduum Paschalne (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielki Czwartek to dzień, który upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w archikatedrze lubelskiej sprawowana była Msza Krzyżma, podczas której kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem o godz. 18 w parafiach sprawowana była Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy. W parafii św. Barbary w Łęcznej dzień ten przeżywany był także jako tzw. wydarzenie parafialne. Jego celem było uwrażliwienie parafian na wartość jaką jest odpowiedzialność za Kościół, a gestem wydarzenia było podjęcie modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

Podczas tej mszy, na pamiątkę obmycia nóg przez Chrystusa Apostołom, proboszcz obmył nogi 12 członkom Rady Duszpasterskiej. Gest ten symbolizuje uniżenie i kapłańską służbę drugiemu człowiekowi.

Po zakończonej Mszy św. w procesji kapłani przenieśli Najświętszy Sakrament do Ciemnicy, przypominającej czas uwięzienia Jezusa przez arcykapłana Kajfasza. W kaplicy wystawienia wierni trwali na modlitwie do g. 24.

Co roku na wielkoczwartkową Mszę św. ofiarowywany jest chlebek, który później zabierają do domów Posłańcy, by podzielić się nim z sąsiadami i złożyć świąteczne życzenia. W tym roku na wspólnym spotkaniu podejmowana była także modlitwa o powołania zakonne i kapłańskie.

Marzena Olędka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE