Reklama

Wydobycie w Bogdance. 4,6 mln ton węgla w I półroczu

Opublikowano:
Autor:

Wydobycie w Bogdance. 4,6 mln ton węgla w I półroczu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spółka podała wyniki finansowe za I półrocze 2017 roku. Są wyższe niż w roku poprzednim. Podawane w nawiasach procenty wzrostu to wzrost w porównaniu do I półrocza 2016 roku. 

Zdjęcie

Spółka Lubelski Węgiel wypracowała w I półroczu 2017 r. przychody ze sprzedaży sięgające 902,1 mln zł (wzrost o 6,3 proc.) i zysk netto w wysokości 112,1 mln zł (wzrost o 49,6 proc.).  

LW Bogdanka niezmiennie wyróżnia się na tle branży bardzo dobrymi wynikami dzięki ciągłej kontroli kosztów i optymalizacji nakładów inwestycyjnych. Zysk spółki w I półroczu 2017 r. jest jednym z najwyższych w branży.

Co czwarty węgiel z Bogdanki

Bogdanka umacnia swoją silną pozycję rynkową. Po I półroczu 2017 r. jej udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego kształtował się na poziomie 18 proc., a w rynku węgla energetycznego dostarczanego do energetyki zawodowej na poziomie 26,2 proc.

Zrealizowana w II kwartale 2017 r. produkcja była zgodna z planem i wyniosła 2,1 mln ton (wzrost o 9,5 proc.). Sprzedaż w tym okresie była nieco wyższa od produkcji i wyniosła 2,3 mln ton (wzrost o 3,6 proc.). W całym I półroczu tego roku, wydobycie węgla osiągnęło poziom 4,6 mln ton (wzrost o 6,4 proc).

Na podobnym poziomie utrzymywała się również sprzedaż w tym okresie – 4,7 mln ton, co oznacza, że wzrosła o 6,5 proc. Długość wyrobisk korytarzowych wykonanych w pierwszej połowie 2017 r. wyniosła 15 km, co oznacza wzrost o 16,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r.

LW Bogdanka, dzięki zmianie miksu ścian i poprawie jakości urobku (wyższe wydobycie ze ścian kombajnowych) odnotowuje od II kwartału 2016 coraz wyższy poziom uzysku.

Cel to 9 milionów ton

- Wyniki finansowe i operacyjne LW Bogdanka osiągnięte po I półroczu tego roku oceniam jako bardzo dobre. Wypracowanie ich było możliwe dzięki konsekwentnej realizacji założeń produkcyjnych i sprzedażowych oraz kontroli kosztów i optymalizacji nakładów inwestycyjnych - mówi Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

- Podtrzymujemy deklarację, że naszym celem na ten rok jest ok. 9 mln ton wydobycia i sprzedaży węgla. Utrzymujemy silną pozycję rynkową, z wysokimi udziałami rynkowymi i pozostajemy najbardziej efektywną oraz najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce – dodaje.  

Nowe złoże wydłuży życie kopalni dwukrotnie

Do najważniejszych wydarzeń minionego półrocza zaliczyć należy ogłoszenie przez Bogdankę, w lutym tego roku, strategii rozwoju LW Bogdanka S.A. Obszar Wydobycie Grupy Enea do 2025 roku  z perspektywą do roku 2030. Z kolei w czerwcu br. Zwyczajne Walne Zgromadzenie LW Bogdanka SA podjęło decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 1 zł na akcję. Dywidenda w łącznej kwocie ponad 34 mln zł została wypłacona 2 sierpnia 2017 r.

- Dbając o zabezpieczenie długofalowego rozwoju Spółki, złożyliśmy w lipcu wniosek o koncesję wydobywczą na złoże „Ostrów”, o zasobach operatywnych na poziomie ok. 186 mln ton. To ważny krok w kierunku podwojenia naszych zasobów operatywnych i przedłużenia żywotności kopalni do ok. 50 lat, z 25 lat obecnie. Liczymy na to, że otrzymamy koncesję do końca 2017 roku – mówi prezes Szlaga.

fot. lw.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE