Reklama

Reklama

Lublin: Wojna zawiesiła inwestycję z Budżetu Obywatelskiego. Sprawdziliśmy co na to radni miejscy [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

Lublin: Wojna zawiesiła inwestycję z Budżetu Obywatelskiego. Sprawdziliśmy co na to radni miejscy [WIDEO] - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z powodu wojny w Ukrainie Miasto Lublin zawiesił realizację jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego. Przewodniczący klubów i wiceprzewodniczący Rady Miasta wyrazili swoją opinię na ten temat.

Reklama

Projekt zawieszony

Miasto Lublin od kilku lat realizuje Budżet Obywatelski, czyli tzw. budżet partycypcyjny. Mieszkańcy zgłaszają projekty na np. inwestycje w dzielnicach, a potem w głosowaniu wybierają te, które mają być zrealizowane. Na ich wykonanie Miasto przeznaczaa część pieniędzy z miejskiego budżetu.

W trakcie w czwartkowej (26 maja) w porządku obrad pojawił się punkt dotyczący uchwały w sprawie "zawieszenia w 2022 roku realizacji niektórych projektów ze środków budżetu obywatelskiego". Chodzi o prijekt z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego pn. "Centrum Aktywności Sportowej /etap 3/". Polega on na wykonaniu bieżni lekkoatletycznej na terenie Zespołu Szkół Budowlanych. Możliwość zawieszenia realizacji projektów ze środków z budżetu obywatelskiego wprowadziła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

- W toku przygotowań do realizacji ww. projektu pt. "Centrum Aktywności Sportowej /etap 3/", na podstawie posiadanej dokumentacji projektowej, dokonano aktualizacji kosztorysów inwestorskich. Kwota niezbędna do realizacji zadania szacowana jest obecnie na 643.247,91 zł wobec planowanej podczas oceny projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego kwoty 349.998,00 zł. Wzrost kosztów o ponad 80% wynika ze wzrostu cen materiałów i usług budowlanych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dalej napisano, że w tym roku nie jest możliwe zwiększenie finansowania tego zadania m.in. z uwagi na fakt, że wobec dramatycznych wydarzeń w Ukrainie, Lublin pozostaje solidarny ze swoim sąsiadem i oferuje uchodźcom poszkodowanym działaniami wojennymi wsparcie. Z kolei to wsparcie w znacznym stopniu obciąża budżet miasta. - Z tego powodu proponuje się zawieszenie realizacji zadania z jednoczesnym określeniem harmonogramu jego realizacji na 2023 rok. Mając na uwadze powyższe, zasadne jest podjęcie przedmiotowej uchwały - czytamy w uzasadnieniu.

Uchwałę przyjęto 23 głosami "za". 2 osoby były przeciw, a 3 wstrzymały się od głosu.

Co na to radni?

Co myślą na temat zawieszenia realizacji projektu wypowiedzili się przewodniczący klubów w Radzie Miasta i jeden z wiceprzewodniczących RM.

- Jeżeli chodzi o Budżet Obywatelski to na razie Pan Prezydent Krzysztof Żuk proponuje zdjęcie jednej inwestycji z tego budżetu. To kolejna dziwna sytuacja, ponieważ niektóre projekty cieszą się zainteresowaniem i odnoszą zwycięstwo w głosowaniu, ale nie są finalizowane - mówi nam Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Dość krytycznie oceniam nie realizowanie Budżetu Obywatelskiego. Daliśmy ten instrument partycypacyjny ludziom i mieliśmy nadzieję, że te projekty będą realizowane w pełni. Głęboko wierzę w to, że sytuacja związana z zawieszeniem jest tymczasowa, niedługo będziemy mogli znów zająć się Budżetem Obywatelskim - przekazał nam w rozmowie Marcin Nowak, wiceprzewodniczący RM.

- Podejmując tą uchwałę, zawiesiliśmy jeden projekt. Chodziło o jego wartość, która wzrosła dwukrotnie, czyli do 600 tys. zł. Być może uda się go zrealizować w przyszłym roku - stwierdza w rozmowie z nami Dariusz Sadowski, przewodniczący klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Pełne wypowiedzi przewodniczących i wiceprzewodniczącego

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy