Reklama

Reklama

Bezpłatna kolonoskopia w łęczyńskim szpitalu. Kto może z niej skorzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Adobe Stock

Bezpłatna kolonoskopia w łęczyńskim szpitalu. Kto może z niej skorzystać? - Zdjęcie główne

foto Fot. Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Szpital w Łęcznej rozpoczyna realizację kolejnego programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Reklama

Poprzedni finansowało Ministerstwo Zdrowia, teraz umowy z placówkami medycznymi podpisuje NFZ. Kontrakty zawarte zostały z 72 podmiotami w kraju, a w województwie lubelskim – z czterema, w tym. ze szpitalem w Łęcznej.

Dla jakich pacjentów?

W trakcie realizacji poprzedniego programu w SPZOZ w Łęcznej, który trwał ponad dwa lata przebadanych zostało prawie 800 osób, polipy usunięto u prawie 300 pacjentów, raka wykryto u jedenastu.

- Dlatego zależało nam, by program był kontynuowany. Gotowość prowadzenia dalszej diagnostyki jelita grubego zgłaszaliśmy, gdy kończyliśmy poprzedni projekt – mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej.

- Teraz zmieniły się nieco zasady finansowania, ale dla pacjentów nie ma to znaczenia. Od 1 grudnia mamy kontrakt z NFZ i realizujemy programu badań przesiewowych raka jelita grubego – dodał.


W programie mogą wziąć udział osoby w wieku od 50 do 65 lat lub od 40 do 49 lat, jeśli u ich najbliższych krewnych , rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Z badań nie mogą natomiast skorzystać osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego oraz osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ostatnich dziesięciu latach.

Na czym polega badanie?
To przede wszystkim wykonanie kolonoskopii, która trwa od 15 do 40 minut.
W zależności od wskazań medycznych może być ona przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym.
Program przewiduje pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usuwanie polipów wielkości do 15 mm, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów, wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.
Informacji na temat programu w SPZOZ w Łęcznej udziela sekretariat Pracowni Endoskopowej tel. 817526527 w godz. 8.00– 15.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy