Reklama

Reklama

Budowa bursy w Łęcznej stanęła w miejscu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budowa bursy w Łęcznej stanęła w miejscu - Zdjęcie główne

Na zewnątrz widzimy tylko część nowej elewacji. A pierwszy plan zakładał, że uczniowie wprowadzą się do bursy już we wrześniu 2022 r.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Powiat odstąpił właśnie od umowy z wykonawcą Bursy Szkolnej w Łęcznej. Firma Media-Bud miała ją zbudować do 9 lutego, ale w pewnym momencie prace stanęły w miejscu.

Reklama

Dla trzech szkół

Bursa powstaje w budynku o nazwie "Gryf" przy alei Jana Pawła II, czyli tym, który powiat w 2021 roku kupił za 4,225 mln zł od firmy Orange.

Na przebudowę budynku na potrzeby bursy, a także Powiatowego Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej starostwo otrzymało 4,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, a przetarg na wykonanie tej inwestycji wygrała lubelska firma Media-Bud Marcina Chocyka, która wyceniła prace na 5,166 mln zł.

Bursa powstaje z myślą o uczniach Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej i Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna, którzy mają zajęcia w budynkach starostwa.

Zarząd powiatu zakładał, że uczniowie wprowadzą się do bursy już 1 września 2022 r., ale wykonawcy nie udało się zakończyć w tym czasie prac.

Dali mu więc kolejną szansę, bo jak na jednej z sesji tłumaczył starosta Krzysztof Niewiadomski, kłopoty wykonawcy wynikały z przyczyn niezależnych od firmy.

Tymczasowo w Kijanach

Chodziło o to, że umowa na budowę bursy była podpisana jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, przez którą wzrosły koszty materiałów budowlanych. Kłopoty wykonawcy miały być związane także z brakiem rąk do pracy, bo firma w dużej mierze opierała swoją działalność na pracownikach zza wschodniej granicy, którzy teraz nie mogą przyjechać do naszego kraju.

Jednak, mimo że budynku nie udało się ukończyć na czas, Bursa Szkolna w Łęcznej jako nowa jednostka organizacyjna powiatu funkcjonuje już od września, ale na jej tymczasową siedzibę zarząd wyznaczył budynek internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach.

W tymczasowej siedzibie bursa miała być do końca 2021 r. Jednak pobędzie tam dłużej, bo budowa bursy stanęła w miejscu i przed dwoma tygodniami powiat odstąpił od umowy z wykonawcą. 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Łęczyńskiego w poniedziałek, 20 lutego radni pytali, co dalej z tą inwestycją.

Chyba że trzęsienie ziemi

Starosta poinformował, że zostanie wykonana inwentaryzacja, która określi, na ile wykonane zostały prace. Na tej podstawie powiat rozliczy się z firmą Media-Bud.

Co ważne, kary umowne można będzie naliczać dopiero od 1 kwietnia br. Póki co obowiązuje zakaz wynikający jeszcze z tzw. ustawy covidowej.

Plan jest więc taki, że powiat rozliczy się z wykonawcą i ogłosi nowy przetarg. W tym celu na ostatniej sesji radni zabezpieczyli dodatkowe 962 tys. zł na tę inwestycję.

Radny Mirosław Tarkowski, który jest trenerem w Akademii Górnika Łęczna, przekazał na sesji, że wielu rodzicom uczniów zależy, by bursa była skończona przynajmniej do września. Pytał, czy ten termin otwarcia jest bezpieczny.

- Jeżeli przeprowadzimy inwentaryzację i rozstrzygniemy w odpowiednich terminach przetarg i nic się nie wydarzy, trzęsienie ziemi czy coś, to jest duża szansa, że dzieci we wrześniu będą mogły zamieszkać w bursie - odpowiedział starosta Niewiadomski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy