Reklama

Reklama

Cyców: Znamy 18 kandydatów do Gminnej Rady Seniorów

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Przybywa mieszkańców odchodzących z czynnej pracy zawodowej, którzy posiadają wiedzę i kompetencje cenne dla gminy – taki jest m.in. sens powołania Rady Seniorów w gminie Cyców. Wójt Pikuła zapowiada, że następna będzie Młodzieżowa Rada Gminy.

Reklama

Z końcem lipca upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków Gminnej Rady Seniorów w Cycowie. To będzie nowe ciało w cycowskim samorządzie, pełniące z jednej strony funkcję głosu i reprezentacji seniorów, z drugiej – organu doradczego dla władz gminy.

Prawie dwóch kandydatów na miejsce 

Kandydatów na swoich przedstawicieli w Gminnej Radzie Seniorów (dalej - GRS) mogły zgłaszać organizacje działające na rzecz osób starszych oraz mieszkańcy pod warunkiem, że ich kandydat zyska poparcie co najmniej dziesięciu osób w wieku senioralnym, czyli powyżej 60. roku życia.

 -  W wyniku naboru kandydatów wpłynęło 18 zgłoszeń - poinformował Wiesław Pikuła, wójt Cycowa. - Zgodnie ze statutem Gminnej Rady Seniorów przyjętym uchwałą Rady Gminy w skład GRS wchodzi dziesięciu przedstawicieli seniorów. W takim przypadku zgłoszeni kandydaci dokonują wyboru dziesięciu przedstawicieli ze swego grona w głosowaniu tajnym.

Po co gminie taka rada? 

- pytaliśmy wójta, gdy w drugiej połowie lipca ruszał nabór kandydatów do GRS.

- Coraz liczniej przybywa nam mieszkańców, którzy odchodzą z czynnej pracy zawodowej, ludzi kompetentnych, posiadających dużą wiedzą, którą mogliby się z nami podzielić, doradzić, podpowiedzieć i którzy często nie mają co ze sobą na tych emeryturach zrobić – mówił wójt.

Kontynuował: - Chciałbym włączyć w funkcjonowanie gminy, w decydowanie o sprawach gminy, jak największe grono mieszkańców.

Starsza siostra Rady Gminy 

GRS będzie odbywać sesje, tak jak w Cycowie mają swoje sesje radni i sołtysi. Uchwałę w sprawie utworzenia GRS w gminie Cyców i nadania jej statutu Rada Gminy podjęła w maju br. W uzasadnieniu czytamy, że powołuje GSR "sprzyjając solidarności międzypokoleniowej oraz tworząc warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej".

Tryb wyboru Rady Seniorów i zasady jej działania określa statut. Na pierwszym posiedzeniu radni - seniorzy wybiorą przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza. Rada będzie wyrażała swoje stanowiska w formie podejmowanych uchwał, które otrzyma wójt i radni Rady Gminy. Podjęte uchwały mają być publikowane na stronie internetowej Urzędu Gminy. Rada będzie mogła powoływać ze swego grona stałe i doraźne komisje, w których posiedzeniach mogą uczestniczyć, ale bez prawa głosowania, osoby niebędące jej członkami. 

Będzie i młodsza siostra 

- Na działanie Gminnej Rady Seniorów przeznaczymy pewną kwotę, tak, aby jej członkowie czuli się pełnoprawnymi włodarzami gminy - mówi wójt Pikuła.

I zapowiada: - A  w przyszłym roku powołamy młodzieżową radę gminy. Z tą intencją, by  nie tylko starsi żyli funkcjonowaniem gminy, ale także młodzi ludzie wdrażali się w tę aktywność.

 

Kandydaci na członków Gminnej Rady Seniorów w gminie Cyców

 To mieszkanki i mieszkańcy w gminie rozpoznawalni, ale i osoby, które na pozazawodową aktywność czas zyskały dopiero z przejściem na emeryturę. Listę otwiera były wójt Cycowa i powiatowy radny. Są na niej byli radni Rady Gminy Cyców, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, dwie "Świerszczowianki".

Baczyński vel Mróz Jan

Białasz Zbigniew

Bronisz Elżbieta

Dylewski Józef

Dyszewska Stanisława

Forysiuk Elżbieta

Jamiński Stanisław

Kloc Maria

Kołodziejczyk Bolesław

Michalec Aleksander

Mielniczuk Grażyna

Nowakowski Andrzej

Sadowska Elżbieta

Smal Jan

Sosnowska Zofia

Szytko Lucyna

Tomasik Maria

Wnuk Jan

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy