reklama
reklama

Dwór w Ciechankach czeka na laur i nie spoczywa na laurach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie W kwietniu odbyły się tu dwa plenery dla architektów. Czy za dwa tygodnie znów będzie o nim głośno jako laureacie konkursu "Laur Konserwatorski 2022"?
reklama

Gala odbędzie się 27 maja. Dwór w Ciechankach Łańcuchowskich to jeden z kandydatów w konkursie organizowanym pod honorowym patronatem generalnego konserwatora zabytków, wojewody i marszałka woj. lubelskiego. 

Dwór, który jeszcze w roku 2018 był ruiną, wkrótce stanie się Pałacem Ślubów, a już pełni funkcję Centrum Pracy Twórczej. 

Była wnuczka projektanta dworu  

Spotkania z artystami malarzami i rzeźbiarzami, architektami i mediami wpisują się w projekt zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, który umożliwił renowację dwóch dworów po dwóch stronach granicy: Lachertów w Ciechankach i Rejtanówki w Gruszówce na Białorusi. 

- Plener poświęcony był stylowi modernistycznemu, który realizował Bohdan Lachert - poinformowała Katarzyna Choma, kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji Gminy w Urzędzie Gminy w Puchaczowie. - Dotyczył także planów przyszłej renowacji jeszcze dwóch obiektów zabytkowych znajdujących się w zespole dworsko-parkowym, tj. domku szofera i stodoły, które będą uzupełniały działalność Centrum Pracy Twórczej powstałego w wyremontowanym dworze.  

W plenerze wzięła udział Ewa Lachert-Stryjkowska, wnuczka architekta i również architekt oraz członek Kapituły Nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Uczestniczyli w nim pracownicy naukowi Katedry Architektury Współczesnej, Wydziału Budownictwa i Architektury i Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej oraz architekci i studenci architektury. 

Co w domku szofera i stodole? 

- Byliśmy pod wrażeniem przedstawionych pomysłów - relacjonowała kierownik Choma. - Architekci zwrócili uwagę na praktyczne i ekonomiczne aspekty, studenci, wprowadzając w swoje projekty nowe rozwiązania, nie zapominali o zachowaniu historycznych elementów architektury. Zaproponowano sale konferencyjne, pokoje noclegowe, herbaciarnię, kawiarnię, magazyny, punkty informacyjne. Podczas drugiego pleneru dołączyli do nas architekci zieleni.

W spotkaniu uczestniczył wójt Puchaczowa. Zapytany przez "Wspólnotę" o wnioski ze spotkań z architektami, wskazał kwestie związane z kolejnym, drugim etap prac.

- Centralnym zagadnieniem było stworzenie z pałacu oraz części gospodarczej i parkowej zwartego kompleksu, połączenie ich w jedną całość, czytelną dla wszystkich zwiedzających, niezależnie od której strony wejdą czy wjadą i uczynienie z zespołu dworsko-parkowego centrum do zwiedzania i odpoczynku, czemu posłużyć miałyby rozmaite przedstawione nam pomysły, włącznie z np. nadbudową na stodole - mówi wójt Adam Grzesiuk.  

Skąd pieniądze na renowację domku szofera, stodoły i parku?

- Postaramy się je pozyskać, ale wcześniej musimy przyjąć  program rewitalizacji obejmujący Ciechanki i park, konieczny by móc aplikować o pieniądze na odtworzenie funkcji rekreacyjnej parku i remont tych dwóch obiektów - zaznacza wójt. 

Śluby u Lacherta  

Jak już pisaliśmy, w odrestaurowanym dworze mieścić się będzie Pałac Ślubów, który zapowiada się jako sceneria atrakcyjna dla nowożeńców nie tylko z gminy Puchaczów.  

- Oficjalne otwarcie dworu odbędzie się w czerwcu, jesteśmy w trakcie doposażania wnętrz, zostały już zakupione meble do Izby Pamięci Lachertów, planujemy, że dwór otworzy swoje podwoje przed mieszkańcami i turystami stając się dostępny dla zwiedzających w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca - zapowiada wójt Grzesiuk. 

Przypomnijmy, że modernistyczny dwór w Ciechankach jest jednym z pierwszych projektów zrealizowanych  przez Bohdana Lacherta. Był siedzibą rodziny Lachertów. Po wojnie krótko pełnił rolę domu pracy twórczej dla literatów, później domu wypoczynkowego dla kolejarzy. Do lat 70. XX wieku mieścił pomieszczenia biurowe Państwowego Ośrodka Maszynowego, po czym - przeznaczony na mieszkania socjalne - zaczął popadać w coraz większą ruinę.

W październiku 2018 gmina Puchaczów podpisała umowę partnerską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 rozpoczynając w ten sposób projekt pn. "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi". 

Plenery dla malarzy z naszego regionu, dla architektów i mediów, jakie się tu już odbyły to tzw. miękka część tego projektu.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama