Reklama

Reklama

Górnicy LW Bogdanka wywalczyli podwyżkę, ale boją się, że stracą na Polskim Ładzie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Górnicy LW Bogdanka wywalczyli podwyżkę, ale boją się, że stracą na Polskim Ładzie - Zdjęcie główne

W styczniu Związek Zawodowy "Przeróbka" zorganizował pikietę pod siedzibą zarządu LW Bogdanka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Niemal 9,9 tys. zł wynosi średnia płaca w Lubelskim Węglu Bogdanka. Jednak górnicy boją się, że mimo podwyżek zarobią mniej z powodu zapisów Polskiego Ładu.

Reklama

Przypomnijmy, że zgodnie z wypracowanym w styczniu porozumieniem zakładającym 10 proc. podwyżki w stosunku do 2021 r. średnia płaca w Lubelskim Węglu Bogdanka wyniesie 9892 zł brutto. Do takich ustaleń z zarządem związkowcy doszli po niemałych perturbacjach, włącznie z pikietą pod siedzibą zarządu LWB zorganizowaną przez Związek Zawodowy "Przeróbka".

Właśnie ta organizacja pracownicza, jako jedyny związek działający w Bogdance, w grudniu nie zgodziła się na ustalenia płacowe i pozostawała przy postulacie 15 proc. podwyżki.

W końcu po kolejnych rozmowach porozumienie zostało ostatecznie podpisane przez wszystkie związki 27 stycznia i górnicy dostali 10 proc. podwyżki (od 1 stycznia). Dodajmy, że oprócz tego każdy pracownik otrzymał średnio po 5 tys. zł nagrody za rekordowe wydobycie.

Teraz jednak związkowcy obawiają się, że pracownicy kopalni stracą na Polskim Ładzie, bo część nie będzie mogła zastosować ulgi dla klasy średniej, z której – według złożeń rządu - będą mogli skorzystać zarabiający do 12,8 tys. zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że celem wprowadzenia wspomnianej ulgi było to, by zarabiający do tej kwoty nie tracili na Polskim Ładzie, po wejściu którego m.in. nie można już odliczyć od podatku składki zdrowotnej.

Chcą, by próg dochodowy nie dotyczył górników

Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polce wystosowała pismo do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, w którym wnioskuje o "dokonanie takich zmian przepisów podatkowych, które zagwarantują, że wynagrodzenia pracowników górnictwa nie ulegną obniżeniu, a nadto, że przekroczenie progu dochodowego nie spowoduje utraty prawa do »ulgi dla klasy średniej«".

Związkowcy wyjaśniają: "Pracownik, który będzie korzystał comiesięcznie z ulgi, może stracić ją w całości w związku z wypłatą Barbórki, nagrody rocznej, nagrody jubileuszowej czy premii, jeśli jego roczne wynagrodzenie przekroczy wskazany w ustawie próg, nawet o niewielką kwotę".

I dodają: "Trudno uznać za zgodne z zasadami współżycia społecznego obniżanie wynagrodzeń górnikom, którzy świadczą pracę w warunkach szczególnie uciążliwych, szkodliwych i niebezpiecznych, nierzadko z narażaniem własnego życia i zdrowia". 

Jak jest w Bogdance?

Do wspomnianej średniej płacy w LW Bogdanka, która wynosi 9892 zł brutto, wliczone są te dodatkowe wypłaty jak trzynastka, nagroda jubileuszowa i Barbórka. 

- Jednak specyfika zakładu jest taka, że górnicy pracują także w soboty i niedzielę oraz w święta u innego pracodawcy, w Korporacji Gwareckiej. Ci pracownicy mogą przekroczyć próg dochodowy i stracić na nowych rozwiązaniach podatkowych – wyjaśnia Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Bogdance.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy