Millennium Docs Against Gravity to festiwal filmów dokumentalnych. Odbywał się w dniach 3-12 września w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Jest prezentacją najnowszych osiągnięć kina dokumentalnego z całego świata. Bohaterami filmów byli m.in. Michaił Gorbaczow, Greta Thunberg, Zbigniew Herbert oraz właśnie łęcznianie, Aleksandra Rola i Konrad Płaza.
O marzeniach, celach i ich cenie
Jak zapowiedział program festiwalowy, "Furia" to film o spełnianiu marzeń i dążeniu do wyznaczonych celów oraz cenie, jaką za to płacimy. Także o potrzebie bliskości. O tym, jak jej pragniemy i rekompensujemy sobie jej brak.
Film wyreżyserował Krzysztof Kasior, który jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim oraz kursów w Szkole Wajdy. Pracuje jako reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Dokument o Aleksandrze Roli jest najnowszym, ósmym filmem w jego filmografii.
Nasi na ekranie
Jego bohaterkę, Aleksandrę Rolę, tak przedstawia wizytówka na festiwalowej stronie: "zawodniczka MMA wagi słomkowej i muszej, która jako pierwsza w Polsce walczyła na gołe pięści. Jest mistrzynią AFC w wadze słomkowej z 2016 roku, multimedalistką zawodów ALMMA oraz finalistką turnieju 2016 IMMAF World Championships. Od 2019 związana kontraktem z KSW".
Drugim - dobrze łęcznianom znanym - bohaterem filmu jest Konrad Płaza. Jego festiwalowa wizytówka informuje, że prowadzi klub sportowy Elita Gym w Łęcznej i jest trenerem w sekcji MMA GKS Górnik Łęczna. Dalej czytamy: "Od 13 roku życia trenował taekwondo, kick-boxing, zapasy, sumo, a jako trener MMA pracuje od 20. roku życia. W roku 2017 był trenerem kadry narodowej MMA. Jego wychowankowie walczą w galach UFC, KSW, FEN, Babilon".
W kinach - 19 listopada
O obojgu "Wspólnota" pisała wielokrotnie w dziale sportowym, ale nie tylko. Oboje byli przez Czytelników nominowani do szacownego grona kandydatów na Człowieka Roku Ziemi Łęczyńskiej w plebiscycie naszej redakcji.
W opisie filmu czytamy dalej, że pokazuje wewnętrzną siłę i ambicję, by spełnić marzenia, choć to niełatwe: "Mieszka w małej miejscowości i pochodzi z rodziny z problemem alkoholowym. Nie ma też szczęścia w miłości. Nie poddaje się jednak – zarówno w poszukiwaniu bliskości, jak i pokonywaniu kolejnych zawodniczek, nawet po dłuższej przerwie. Czy uda jej się wrócić na ring?".
"Furia" w kinach od 19 listopada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.