Reklama

Reklama

Łęczyński SOR zwiększy się dwukrotnie. Będzie strefa dla pacjentów covidowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łęczyński SOR zwiększy się dwukrotnie. Będzie strefa dla pacjentów covidowych - Zdjęcie główne

Poniedziałek, 5 września, konferencja prasowa poświęcona rozbudowie SOR w Łęcznej. Od lewej Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej, Artur Soboń, wiceminister finansów, Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Będzie przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Łęcznej. Za nieco ponad 9,6 mln zł zostanie dobudowany nowy pawilon, w którym znajdzie się m.in. strefa dla osób z objawami chorób zakaźnych. Przebudowane zostaną także obecne pomieszczenia SOR, a także wiata dla karetek. Spodziewany koniec inwestycji to druga połowa 2023 r.

Reklama

Szpital Powiatowy w Łęcznej, który w czerwcu otworzył Centrum Opieki Senioralnej ze 144 łóżkami, szykuje się do kolejnej inwestycji.

W ubiegłym tygodniu starosta Krzysztof Niewiadomski i wojewoda Lech Sprawka podpisali umowę na dofinansowanie przebudowy i wyposażenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Łęcznej.

Całkowita wartość inwestycji to 9,657 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 7,726 mln zł. Resztę stanowić będzie wkład własny szpitala.

Powierzchnia łęczyńskiego SOR zwiększy się dwukrotnie, bo zostanie dobudowana do niej nowa część o powierzchni około 300 mkw. 

Covid pokazał niedoskonałości

- Przebudowa i rozbudowa SOR wynikła z dwóch elementów – wyjaśnia Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. – Zmobilizował nas do tego covid, który pokazał pewne niedoskonałości naszego oddziału ratunkowego. Powstał więc projekt, który pozwoli sprawnie funkcjonować oddziałowi ratunkowemu w okresie podwyższonego zagrożenia epidemicznego. Natomiast w normalnym czasie będziemy mogli udzielać pomocy na znacznie większą skalę niż dotychczas. Szczególnie w przypadkach wystąpienia zdarzeń masowych.

Najważniejsze założenia projektu to wytyczenie dwóch stref i dróg komunikacji. Jedna przeznaczona będzie dla osób z objawami chorób zakaźnych, a druga dla pozostałych pacjentów potrzebujących doraźnej i specjalistycznej pomocy medycznej. W oddziale ratunkowym powstanie także niezależne od szpitalnego zaplecze diagnostyczne, gdzie będzie można wykonać badania RTG, USG i tomografię komputerową. To oznacza, że wszystkie badania planowe w szpitalu będą wykonywane bez opóźnień, zgodnie z harmonogramem, bo nie będą musiały być wykorzystywane do pilnej diagnostyki osób, które trafią na SOR. 

W ramach inwestycji zostanie także przebudowana wiata dla karetek. 

Łęczyński SOR przyjmuje 15 tysięcy pacjentów. Po przebudowie ich obsługa będzie przebiegała dużlo sprawniej, zaznaczał na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Szpitala Powiatowego w Łęcznej, Krzysztof Bojarski: - Będziemy mogli skrócić pobyt pacjentów na SOR-ze i szybciej wykonać diagnostykę. 

W tej chwili szpital przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na przebudowę SOR w formule "zaprojektuj, wybuduj". Kiedy ruszą prace, SOR nie przerwie działalności, ale  pacjenci będą musieli liczyć się z utrudnieniami. 

- W pewnym momencie część zewnętrzną będziemy musieli zamknąć i dojście do SOR będzie przez szpital i to może być zasadzie główne utrudnienie - mówił dyrektor Bojarski. - Będziemy starali się oznakować trasy tak, by nie były mylące dla pacjentów - dodał. 

Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę przyszłego roku. 

(...)

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku, 6 września. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy