Wojewoda lubelski Lech Sprawka 8 grudnia ubiegłego roku wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Gminy Ludwin Wojciecha Szymańskiego.
Sprawka stwierdził, że doszło do złamania przepisu zabraniającego radnym zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia gminy.
Szymański jest bowiem prezesem Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", gdzie gmina kupowała artykuły spożywcze, chemiczne i gospodarstwa domowego oraz materiały remontowe.
Wojewoda stwierdził, że pieniądze otrzymywane przez spółdzielnię za zakup towarów stanowią mienie gminy, a zatem doszło do naruszenia ustawowego zakazu.
Lech Sprawka zgromadził dokumenty potwierdzające zakupy dokonywane przez gminę w GS-ie na łączną kwotę niemal 25 tys. zł.
Szymański złożył skargę na zarządzenie zastępcze wydane przez Sprawkę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzucając wojewodzie "bezrefleksyjny automatyzm" w stosowaniu prawa.
W swojej skardze stwierdził, że zakupy były sporadyczne i nawet o nich nie wiedział. A towary były kupowane przez gminę w "cenie konkurencyjnej", takiej, która obowiązuje wszystkich kupujących, i że Gminna Spółdzielnia nie zawierała umowy z gminą Ludwin na zakup towarów.
Sąd jednak z taką argumentacją się nie zgodził.
Niejawne posiedzenie w tej sprawie odbyło się dzisiaj (w czwartek, 27 kwietnia) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie.
- Sąd oddalił skargę pana Wojciecha Szymańskiego zgadzając się ze wszystkimi zarzutami wojewody lubelskiego, który wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnego gminy Ludwin - poinformował sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy WSA w Lublinie.
Wyrok jest nieprawomocny.
Wojciech Szymański może teraz złożyć wniosek o pisemne sporządzenie wyroku, a następnie skargę kasacyjną na wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
- Na ten moment nie mam jeszcze żadnej oficjalnej informacji z sądu. Kiedy ją dostanę, podejmę decyzję wspólnie z moim pełnomocnikiem - powiedział nam Wojciech Szymański.
Do faktur dotarła Fundacja Wolności
Przypomnijmy, że do faktur stanowiących dowód na to, że gmina robiła zakupy w GS-ie, dotarła Fundacja Wolności z Lublina. Dlatego w marcu 2021 roku wezwała Radę Gminy Ludwin do podjęcia uchwały o stwierdzeniu wygaszenia mandatu Szymańskiego. Gdy jednak radni uznali, że tego nie zrobią, działacze Fundacji Wolności złożyli skargę do wojewody lubelskiego, który wezwał radę do wygaszenia mandatu Szymańskiego.
Głosowanie nad uchwałą w tej sprawie odbyło się 10 listopada i nie przyniosło niespodzianki: 11 radnych zagłosowało przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W ten sposób radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu Szymańskiego, a wynik głosowania część radnych nagrodziła brawami. W tej sytuacji wojewoda wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Szymańskiego.
(...)
Więcej w papierowym i wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku, 2 maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.