Reklama

Reklama

Ludwin: Sąd podtrzymał zarządzenie o odebraniu mandatu radnemu Wojciechowi Szymańskiemu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ludwin: Sąd podtrzymał zarządzenie o odebraniu mandatu radnemu Wojciechowi Szymańskiemu - Zdjęcie główne

Wojciech Szymański jest radnym od 2002 r. Już wtedy był członkiem zarządu GS "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie, gdzie wiceprezesem został w 1997 r. Prezesem GS jest od 2013 r.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Powodem wygaszenia mandatu Wojciecha Szymańskiego było to, że gmina Ludwin robiła zakupy w zarządzanych przez niego sklepach. Radny złożył na zarządzenie wojewody skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten na dzisiejszym posiedzeniu w całości zgodził się wojewodą i oddalił skargę przewodniczącego Rady Gminy Ludwin. Wyrok jest nieprawomocny.

Reklama

Wojewoda lubelski Lech Sprawka 8 grudnia ubiegłego roku wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Gminy Ludwin Wojciecha Szymańskiego.

Sprawka stwierdził, że doszło do złamania przepisu zabraniającego radnym zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia gminy.

Szymański jest bowiem prezesem Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", gdzie gmina kupowała artykuły spożywcze, chemiczne i gospodarstwa domowego oraz materiały remontowe.

Wojewoda stwierdził, że pieniądze otrzymywane przez spółdzielnię za zakup towarów stanowią mienie gminy, a zatem doszło do naruszenia ustawowego zakazu.

Lech Sprawka zgromadził dokumenty potwierdzające zakupy dokonywane przez gminę w GS-ie na łączną kwotę niemal 25 tys. zł.

Szymański złożył skargę na zarządzenie zastępcze wydane przez Sprawkę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzucając wojewodzie "bezrefleksyjny automatyzm" w stosowaniu prawa.

W swojej skardze stwierdził, że zakupy były sporadyczne i nawet o nich nie wiedział. A towary były kupowane przez gminę w "cenie konkurencyjnej", takiej, która obowiązuje wszystkich kupujących, i że Gminna Spółdzielnia nie zawierała umowy z gminą Ludwin na zakup towarów.

Sąd jednak z taką argumentacją się nie zgodził.

Niejawne posiedzenie w tej sprawie odbyło się dzisiaj (w czwartek, 27 kwietnia) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie.

- Sąd oddalił skargę pana Wojciecha Szymańskiego zgadzając się ze wszystkimi zarzutami wojewody lubelskiego, który wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnego gminy Ludwin - poinformował sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy WSA w Lublinie.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wojciech Szymański może teraz złożyć wniosek o pisemne sporządzenie wyroku, a następnie skargę kasacyjną na wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Na ten moment nie mam jeszcze żadnej oficjalnej informacji z sądu. Kiedy ją dostanę, podejmę decyzję wspólnie z moim pełnomocnikiem - powiedział nam Wojciech Szymański. 

Do faktur dotarła Fundacja Wolności

Przypomnijmy, że do faktur stanowiących dowód na to, że gmina robiła zakupy w GS-ie, dotarła Fundacja Wolności z Lublina. Dlatego w marcu 2021 roku wezwała Radę Gminy Ludwin do podjęcia uchwały o stwierdzeniu wygaszenia mandatu Szymańskiego. Gdy jednak radni uznali, że tego nie zrobią, działacze Fundacji Wolności złożyli skargę do wojewody lubelskiego, który wezwał radę do wygaszenia mandatu Szymańskiego.

Głosowanie nad uchwałą w tej sprawie odbyło się 10 listopada i nie przyniosło niespodzianki: 11 radnych zagłosowało przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W ten sposób radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu Szymańskiego, a wynik głosowania część radnych nagrodziła brawami. W tej sytuacji wojewoda wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Szymańskiego.

(...)

Więcej w papierowym i wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku, 2 maja. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy