Wójt gminy Spiczyn, Tomasz Iwanicki, nie krył satysfakcji z powrotu wydarzenia. – Liczymy na to, że ta nasza impreza będzie otwierać sezon wszystkich wydarzeń – zarówno powiatowych, jak i wojewódzkich – mówił podczas wydarzenia. – Chcemy, żeby Majówka była rozpoznawalna jako wydarzenie, które łączy historię z teraźniejszością – coś dla ducha, coś dla młodzieży, z poszanowaniem tradycji.
Były też pokazy władania szablą i żonglerki chorągwiami, które przeniosły widzów w czasy dawnych tradycji militarnych. W programie nie zabrakło również prezentacji grup rekonstrukcyjnych, które zadbały o autentyczność wydarzenia, prezentując stroje, broń i obyczaje z minionych epok. W czasie wydarzenia można było obejrzeć rekonstrukcję jednej z walk w czasie potopu szwedzkiego.
– Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, które zaszczyciły nas swoją obecnością – podkreślał wójt. – To właśnie one przyciągają uwagę i budują niepowtarzalny klimat wydarzenia. Mam nadzieję, że będziemy ich gościć co roku.
Nieodłącznym elementem każdej dobrej majówki są kulinaria – i tu organizatorzy również nie zawiedli. Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy uraczyły uczestników tradycyjnymi przysmakami, a kulinarny konkurs wyłonił lokalnych mistrzów smaku. Aromaty domowych potraw unosiły się nad parkiem, kusząc odwiedzających do kulinarnych odkryć.
Wieczorna część Majówki upłynęła pod znakiem muzyki i dobrej zabawy. Na scenie pojawiły się zespoły Retro Swing, Kapela Drewutnia i Guzowianki, porywając publiczność do wspólnego tańca i śpiewu. Kulminacyjnym momentem był spektakularny pokaz ognia, a dzień zakończył pełen charyzmy koncert Konstantego Drążka, który porwał tłumy swoją energią i sceniczną ekspresją.
Organizatorami wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury w Ziółkowie, Gmina Spiczyn oraz Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. – To nie tylko święto lokalne, ale także element szerszego planu promowania naszej gminy w ramach Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego – wyjaśniał Tomasz Iwanicki. – Chcemy pokazać, że nasz region ma ogromny potencjał turystyczny – historyczny, kulturowy, a także gospodarczy. To również sygnał do lokalnych przedsiębiorców, że warto inwestować w agroturystykę, gastronomię czy usługi hotelarskie.
Majówka w Zawieprzycach była w latach 2010–2011 jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. – Dla mnie osobiście te majówki zawsze były wyjątkowe – różnorodność, historia i ludzie, którzy działają razem na rzecz rozwoju naszej gminy – wspominał wójt Iwanicki. – Dzisiaj udowodniliśmy, że można to wydarzenie z powodzeniem odtworzyć i na nowo uczynić wizytówką gminy Spiczyn.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.