Reklama

Reklama

Minister w Bogdance. Spojrzał na nas z góry

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Nowy pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego był w Bogdance po raz pierwszy. Spotkał się z zarządem i związkami. Ziemię Łęczyńską obejrzał z wysokości 60 m z platformy szybu w Stefanowie.

Reklama

- To była typowo robocza wizyta - mówi Dorota Choma, rzecznik prasowy Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Tematem rozmów były kwestie związane z przyszłością LW Bogdanka, transformacją górnictwa, skutkami inwazji Rosji na Ukrainę oraz sprawy bieżące. Rozmawiano o właśnie zaprezentowanych wynikach kopalni za rok 2021 i o tym, jak wojna odbija się na stanie bezpieczeństwa energetycznego. 

Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, jest kolejnym - po Arturze Soboniu - pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Minister spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w LW Bogdanka.   

- Pytaliśmy m.in. o miejsce Bogdanki w planie transformacji oraz o to, czy wchodzimy do NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego powołana celem przejęcia elektrowni węglowych największych spółek energetycznych - red.) i usłyszeliśmy, że nie - mówi Grzegorz Jadwiżuk, szef Związku zawodowego Górników w Bogdance. - Zadaliśmy jeszcze  kilka innych pytań, na które nie otrzymaliśmy pełnych odpowiedzi, ale zapewnienie, że minister zorganizuje spotkanie ze specjalistami, którzy tych odpowiedzi postarają się nam udzielić.

Wiceminister aktywów państwowych i Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, obejrzeli jedyną taką - jak podaje LWB - na świecie klimatyzację z lodem binarnym*. Unikatowe rozwiązanie oglądali w towarzystwie m.in. Tadeusza Wrzaszczyka (na wspólnym zdjęciu pierwszy od lewej), inżyniera, który budował Stefanów i jest "ojcem" pomysłu klimatyzacji z wykorzystaniem lodu binarnego.

- Wizyta była też okazją do spojrzenia na region i najbliższą kopalni okolicę z nieco innej perspektywy, z wysokości 60 metrów - informuje Dorota Choma. 

Doprecyzowuje, że sam szyb na polu Stefanów ma 63 m. Na wysokości 60 m znajduje się platforma.

* Rozwiązanie z wykorzystaniem systemu produkcji zawiesiny lodowej poprawiło efektywność chłodzenia w przodkach i rejonach ścianowych we wszystkich rejonach zakładu. Bogdanka jest pierwszą i jak dotąd jedyną na świecie kopalnią, która zastosowała tę nowatorską technologię wykorzystującą zawiesinę lodową do klimatyzacji wyrobisk.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy