reklama
reklama

Prawie 40 tysięcy kaczek do wybicia. Ognisko ptasiej grypy w Kaniwoli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prawie 40 tysięcy kaczek do wybicia. Ognisko ptasiej grypy w Kaniwoli - Zdjęcie główne

Ognisko ptasiej grypy w tym samym gospodarstwie wystąpiło niemal równo dwa lata temu. Zdjęcie wykonane w styczniu 2021 r.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieRozpoczął się proces likwidacji 39644 kaczek w gospodarstwie w Kaniwoli. W związku z ogniskiem ptasiej grypy na terenie m. in. powiatu łęczyńskiego wyznaczono obszary objęte obostrzeniami.
reklama

Ptasia grypa już po raz drugi wystąpiła w gospodarstwie, które znajduje się na terenie dawnego pegeeru w Kaniwoli. Nie ma ono bezpośrednich sąsiadów. W gospodarstwie utrzymywano 39644 kaczki w trzech kurnikach.

Właściciele gospodarstwa dostrzegli niepokojące objawy u zwierząt. Dlatego w czwartek, 15 grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej pobrał od nich próbki.

Następnego dnia przyszły dodatnie próbki z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. We wszystkich trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI, podtyp H5N1.

Teren występowania ogniska ptasiej grypy został zabezpieczony przez lekarza weterynarii i służby.

reklama

- Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania choroby, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników – informują służby wojewody lubelskiego. Rozporządzenie w sprawie obostrzeń zostało wydane w niedzielę, 18 grudnia (link do całego rozporządzenia - TUTAJ).

Obostrzenia dotyczą głównie nakazu trzymania hodowlanego zwierząt w osobnych, zamkniętych pomieszczeniach, niezwłocznego usuwania padłego drobiu z gospodarstw, czyszczenia i odkażania środków transportu ptaków, a także mięsa drobiowego, paszy, ściółki i nawozów naturalnych.

reklama

Zalecono także korzystanie z mat dezynfekcyjnych przez gospodarstwa drobiowe oraz prowadzenie wykazu obcych osób wchodzących na ich teren.

Nie wolno też organizować targów, wystaw, pokazów, konkursów oraz żadnych innych wydarzeń, gdzie gromadzony byłby drób. Zakazem objęto również transport ptaków oraz jaj bez zgody lekarza weterynarii. Obszary zapowietrzony i zagrożony muszą być oznaczone tablicami ostrzegawczymi.

reklama

Obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) obejmuje miejscowości:

- w gminie Ludwin: Kaniwola, Kobyłki, Uciekajka, Rozpłucie Pierwsze, część miejscowości Rogóźno położoną na wschód od drogi nr 820, część miejscowości Dąbrowa położoną na wchód od drogi nr 820 oraz część miejscowości Dratów położoną na północny-wschód od Kanału Wieprz-Krzna

- w gminie Puchaczów: Nadrybie Ukazowe i część miejscowości Nadrybie Wieś położoną na północ od drogi nr 1716L.

reklama

 

Obszar zagrożony obejmuje w powiecie łęczyńskim:

- miasto Łęczna;

- w gminie Cyców miejscowości: Garbatówka, Garbatówka Kolonia, Głębokie, Janowica, Kopina, Malinówka, Ostrówek Podyski, Podgłębokie, Szczupak, Stefanów, Wólka Cycowska, Wólka Nadrybska, Zaróbka

- w gminie Puchaczów: Albertów, Bogdanka, Brzeziny, Ciechanki, Jasieniec, Nadrybie Dwór, Ostrówek, Puchaczów, Stara Wieś, Szpica, Turowola, Wesołówka, część miejscowości Nadrybie Wieś położoną na południe od drogi nr 1716L;

- w gminie Ludwin: Czarny Las, Dratów Kolonia, Grądy, Jagodno, Kocia Góra, Krzczeń, Ludwin, Ludwin Kolonia, Piaseczno, Rozpłucie Drugie, Zezulin Pierwszy, Zezulin Drugi, część miejscowości Rogóźno położoną na zachód od drogi nr 820, część miejscowości Dąbrowa położoną na zachód od drogi nr 820 oraz część miejscowości Dratów położoną na zachód od Kanału Wieprz-Krzna

- w gminie Łęczna: Podzamcze, Stara Wieś, Stara Wieś Kolonia, Witaniów

- w gminie Uścimów (pow. lubartowski): Krasne, Maśluchy oraz część miejscowości Nowy Uścimów położoną na południe od drogi łączącej Maśluchy z Głębokie Kolonia i na wschód od drogi gminnej biegnącej od skrzyżowania w Nowym Uścimowie na południe w kierunku miejscowości Krasne;

- w gminie Ostrów Lubelski (pow. lubartowski): Rozkopaczew;

- w gminie Sosnowica (pow. parczewski): Nowy Orzechów, Lejno;

- w gminie Urszulin (pow. włodawski): Stare Załucze, Nowe Załucze, Grabniak, Dębowiec, Łomnica, Sumin, Zawadówka.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama