Reklama

Reklama

Prezes Fundacji Wolności: "Starosta musi się doedukować"

Opublikowano: 10 lutego 2021 10:10
Autor:

Prezes Fundacji Wolności: "Starosta musi się doedukować" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie To nie w porządku robić tu zdjęcia - stwierdził starosta Krzysztof Niewiadomski, gdy fotografowałem radnych na jawnym posiedzeniu komisji zdrowia. - Komisja to nie prywatne spotkanie na kolacji - komentuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Reklama

W piątek, 29 stycznia dziennikarz Wspólnoty uczestniczył w posiedzeniu komisji ochrony zdrowia i spraw socjalnych Rady Powiatu Łęczyńskiego, w czasie której rozpatrywano skargę na personel szpitala w Łęcznej. Podczas posiedzenia dyrektor łęczyńskiego szpitala, Krzysztof Bojarski przeprosił rodzinę pacjenta za zachowanie swoich pracowników z oddziału covidowego.

Pielęgniarki nie chciały się przedstawić i powiadomić rodziny o tym, jakie czynności wykonywały przy ich bliskim. Podobnie, jak mówili córka i syn pacjenta, "lekarz był arogancki, nie udzielał odpowiedzi na zadawane mu pytania".

Każdy ma prawo

W czasie tego posiedzenia komisji zdrowia obecny był starosta Krzysztof Niewiadomski. Kiedy robiłem zdjęcia radnym, starosta zwrócił się do przewodniczącego komisji Piotra Jastrzębskiego. - To nie w porządku robić tu zdjęcia – powiedział do niego Niewiadomski. Przewodniczący Jastrzębski nie zareagował na te słowa. Pytany dziś przez "Wspólnotę" mówi, że ich po prostu nie usłyszał.

Co mówią o tym przepisy? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Jakubowskiego, prezesa lubelskiej Fundacji Wolności, której misją jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej w interesie obywateli.

- Na jakiej podstawie starosta ma pretensje o robienie zdjęć na jawnym posiedzeniu komisji rady? No chyba że dziennikarz wszedł na środek i uderzył kogoś aparatem w nos. Przecież każdy ma prawo wziąć udział w posiedzeniu komisji rady, każdy może filmować jej przebieg i wykonywać zdjęcia. Pierwszy raz się spotykam, że ktoś zwraca uwagę za robienie zdjęć na jawnym posiedzeniu. Starosta powinien się doedukować  – mówi Jakubowski.

- Radni są osobami publicznymi, więc nie ma tu mowy o ochronie wizerunku. Nie spotykają się prywatnie na kolacji, tylko omawiają ważne sprawy publiczne - dodaje.

Radny starosty też miał obiekcje  

Do pracy dziennikarza uwagi miał także członek komisji zdrowia, radny Arkadiusz Biegaj z komitetu starosty (PiS). - Panie Kamilu, czy pan nagrywa? - spytał. Gdy odpowiedziałem twierdząco, dodał: - Powinien pan poinformować o tym zebranych. - Nie każdy pana tu zna – dorzucił jeszcze starosta Niewiadomski. Mój dyktafon leżał na stole, był widoczny dla większości zebranych. 

- Skoro przepisy mówią, że każdy może nagrywać posiedzenia komisji i sesji, to też nagrywający nie ma obowiązku informowania o tym. Nie mają tutaj zastosowania przepisy RODO, bo na tych posiedzeniach omawiane są sprawy publiczne, a nie prywatne. Ponadto, jeśli na sali są goście, muszą być świadomi, że będą lub mogą być nagrywani. Jeśli nie chcą, mogą nie przychodzić na jawne dla wszystkich posiedzenie – dodaje prezes Fundacji Wolności.

Jakubowski podkreśla, że coraz więcej samorządów, m.in. miasta Lublina transmituje posiedzenia komisji w internecie. 

Nie tylko tak próbował utrudniać 

 Przez ok. dwa lata starosta nie odpowiadał na maile z pytaniami "Wspólnoty". Skutek przyniosła dopiero napisana skarga na działalność starosty Niewiadomskiego polegającą na tłumieniu krytyki prasowej. 

Z przesłaniem swoich pism starosta zwleka obecnie prawie do końca upływu ustawowego terminu, jednak przynajmniej odpowiedzi są i przychodzą w 30-dniowym terminie. Tyle każe czekać na odpowiedzi naszym czytelnikom, mieszkańcom powiatu, z których podatków ma wysoką pensję.

 

Art. 61 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej
Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.