Reklama

Reklama

Puchaczów Ukrainie - generatory i latarki dla każdego ukraińskiego dziecka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Puchaczów Ukrainie - generatory i latarki dla każdego ukraińskiego dziecka - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Rozstrzygnięty został przetarg na zakup m. in. generatorów dla Ukrainy z białoruskiej transzy wspólnie z Puchaczowem realizowanego programu unijnego. Gmina włączyła się też właśnie do akcji zapewnienia latarki każdemu dziecku na Ukrainie.

Reklama

Akcję organizuje Fundacja Uniters United Volunteers we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. 

To tylko latarka i aż latarka 

- Ciemne schrony, brak prądu w domu, szkole, przedszkolu, ciemne korytarze, nieoświetlone ulice i klatki schodowe to rzeczywistość ukraińskich dzieci. Podarujmy im światło jako symbol nadziei i namiastkę poczucia bezpieczeństwa - zaapelował do mieszkańców Urząd Gminy w Puchaczowie. - Chcemy by ta symboliczna latarka, która rozproszy ciemność i strach była dla nich przypomnieniem, że świat jest z nimi.

Gmina zachęca mieszkańców do włączenia się w akcję Fundacji Uniters i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Latarki można przekazywać prezesom jednostek OSP z terenu gminy Puchaczów, sołtysom w każdym sołectwie oraz przynosić do budynku USC, do pokoju nr 4, gdzie mieści się referat zarządzania kryzysowego. 

Pomogą Siły Zbrojne Ukrainy 

Pracownicy urzędu przekażą latarki Fundacji Uniters, która dostarczy je do punktów wydawania dzieciom na Ukrainie. Punkty te będą organizowane w każdej wsi, miejscowości i po kilka w większych miastach. 

Współpracy w organizacji tych punktów podjęły się Siły Zbrojne Ukrainy, które zobowiązały się również do zapewnienia w tych miejscach bezpieczeństwa. 

Dary będą rozdawane przez wyznaczonych żołnierzy, urzędników państwowych i członków organizacji wolontariackich. W pierwszej kolejności - na wschodzie Ukrainy, gdzie zniszczenia i cierpienie ludności cywilnej są największe. 

Akcja zbierania latarek kończy się 6 stycznia 2023 roku. 

Szczegóły akcji na stronie: www.swietabeztaty.pl.

Przetarg na generatory rozstrzygnięty 

Puchaczów szykuje też transport sprzętu najbardziej dziś potrzebnego w Ukrainie. W listopadzie ogłoszony został przetarg na zakup specjalnej odzieży i hełmów, 19 agregatów prądotwórczych, 12 pił łańcuchowych i dwóch ręcznych tarczowych do przecinania metalu i betonu, 34 węży pożarniczych z prądownicą, motopomp, drabin, masztów oświetleniowych, czyli sprzętu ratunkowego przeznaczonego dla dwóch ukraińskich samorządów. Przetarg został już rozstrzygnięty. 

Sprzęt wartości około 500 tysięcy złotych kupiony zostanie ze 110 tysięcy euro, czyli z trzeciej transzy unijnych środków przeznaczonych dla Białorusi w projekcie remontu dwóch zabytków po dwóch stronach granicy realizowanym wspólnie z Puchaczowem. Przekierowanie tych środków na pomoc Ukrainie umożliwiły sankcje, którymi UE uderzyła w Białoruś jako sojusznika Rosji.

- Skorzystają na tym dwie gminy ukraińskie, z którymi gmina Puchaczów współpracuje, Lubliniec koło Kowla i Biłohirja koło Czerkas - poinformował Adam Grzesiuk, wójt Puchaczowa. 

Przypomnijmy, że środki pochodzą z projektu realizowanego przez Puchaczów i białoruską Gruszówkę - "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi". Zakładał on remont dwóch zabytków po dwóch stronach granicy i utworzenie w nich ośrodków wymiany kulturalnej.

Obie strony otrzymały na ten cel z UE po 5 mln zł z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dwór Lachertów w Ciechankach został odremontowany. Dworu Rejtanów w Gruszówce na Białorusi nie dokończono.

Gdy wybuchła wojna Komisja Europejska zawiesiła wszelkie płatności dla Białorusi w konsekwencji zaangażowania jej władz przeciwko Ukrainie.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy