Podczas posiedzenia komisji, które miało miejsce 19 marca, zajmowano się wnioskiem byłego starosty, a obecnie radnego Krzysztofa Niewiadomskiego (PiS) o ustalenie miejsca zamieszkania radnej Danuty Szychty-Zagwodzkiej (KO).
"Jest komisja, przeszkadzasz"
Radna przedstawiła dokumenty (PIT, rachunki, oświadczenie majątkowe) potwierdzające jej zamieszkanie w Łęcznej. Komisja uznała jednogłośnie wniosek za bezzasadny.W trakcie obrad obecny był dziennikarz, który dokumentował przebieg posiedzenia, w tym moment, gdy Niewiadomski odczytywał swój wniosek. To jednak nie spodobało się radnym PiS.
- Proszę nie robić zdjęć! – żachnął się były starosta.
- Jest komisja, przeszkadzasz – stwierdził przewodniczący komisji Mariusz Fijałkowski (PiS).
Radny Arkadiusz Biegaj (lista PiS) dodał: - Pan przeszkadza, chodząc tutaj.
Padły także uwagi o złym świetle i o rzekomym rozpraszaniu radnych przez dziennikarza.
Prawo do zdjęć gwarantuje konstytucja
Czy radni mogą zakazywać fotografowania na jawnym posiedzeniu? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Jakubowskiego, prezesa Fundacji Wolności, organizacji zajmującej się monitorowaniem działań władz samorządowych.- Prawo do wykonywania zdjęć na posiedzeniu komisji gwarantuje art. 61 ust. 1 Konstytucji RP. Radny jest osobą publiczną, więc musi się liczyć z tym, że będzie fotografowany w trakcie jawnych posiedzeń – podkreśla Jakubowski, który przytacza przykład sesji Rady Miasta Lublin, gdzie fotoreporterzy swobodnie wykonują zdjęcia, a nikt nie utrudnia im pracy. - Wszelkie ograniczenia w tym zakresie naruszałyby konstytucyjne prawo – kwituje.
Zgodnie z Konstytucją RP, obywatele mają prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej, w tym do rejestracji dźwięku i obrazu z posiedzeń organów pochodzących z wyborów. Tym samym, wszelkie próby ograniczania tej zasady przez radnych mogą budzić poważne wątpliwości prawne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.