reklama
reklama

Radni powiatowi PiS z byłym starostą na czele przeciwko zdjęciom na komisji. Odsyłamy do konstytucji...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radni powiatowi PiS z byłym starostą na czele przeciwko zdjęciom na komisji. Odsyłamy do konstytucji... - Zdjęcie główne

- Proszę nie robić zdjęć! – żachnął się Krzysztof Niewiadomski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskiePodczas ostatniego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w powiecie łęczyńskim doszło do niecodziennej sytuacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali dziennikarza za wykonywanie zdjęć, choć posiedzenie było jawne. Tymczasem prezes Fundacji Wolności wskazuje, że konstytucja gwarantuje obywatelom możliwość rejestracji obrad.
reklama

Podczas posiedzenia komisji, które miało miejsce 19 marca, zajmowano się wnioskiem byłego starosty, a obecnie radnego Krzysztofa Niewiadomskiego (PiS) o ustalenie miejsca zamieszkania radnej Danuty Szychty-Zagwodzkiej (KO).

"Jest komisja, przeszkadzasz"

Radna przedstawiła dokumenty (PIT, rachunki, oświadczenie majątkowe) potwierdzające jej zamieszkanie w Łęcznej. Komisja uznała jednogłośnie wniosek za bezzasadny.

W trakcie obrad obecny był dziennikarz, który dokumentował przebieg posiedzenia, w tym moment, gdy Niewiadomski odczytywał swój wniosek. To jednak nie spodobało się radnym PiS.

- Proszę nie robić zdjęć! – żachnął się były starosta.

- Jest komisja, przeszkadzasz – stwierdził przewodniczący komisji Mariusz Fijałkowski (PiS).

reklama

Radny Arkadiusz Biegaj (lista PiS) dodał: - Pan przeszkadza, chodząc tutaj.

Padły także uwagi o złym świetle i o rzekomym rozpraszaniu radnych przez dziennikarza.

Prawo do zdjęć gwarantuje konstytucja 

Czy radni mogą zakazywać fotografowania na jawnym posiedzeniu? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Jakubowskiego, prezesa Fundacji Wolności, organizacji zajmującej się monitorowaniem działań władz samorządowych.

- Prawo do wykonywania zdjęć na posiedzeniu komisji gwarantuje art. 61 ust. 1 Konstytucji RP. Radny jest osobą publiczną, więc musi się liczyć z tym, że będzie fotografowany w trakcie jawnych posiedzeń – podkreśla Jakubowski, który przytacza przykład sesji Rady Miasta Lublin, gdzie fotoreporterzy swobodnie wykonują zdjęcia, a nikt nie utrudnia im pracy. - Wszelkie ograniczenia w tym zakresie naruszałyby konstytucyjne prawo – kwituje.

reklama

Zgodnie z Konstytucją RP, obywatele mają prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej, w tym do rejestracji dźwięku i obrazu z posiedzeń organów pochodzących z wyborów. Tym samym, wszelkie próby ograniczania tej zasady przez radnych mogą budzić poważne wątpliwości prawne.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo