Na prostym odcinku drogi rowerowej w Ciechankach Łęczyńskich 14‑latka kierująca elektryczną hulajnogą przewoziła pasażerkę. W tym samym momencie prawidłowo jadąca 71‑letnia rowerzystka nadjechała z przeciwka. Doszło do bezpośredniego zderzenia. Obie kobiety, mieszkanki Łęcznej, zostały przewiezione: 14‑letnia pasażerka hulajnogi do szpitala w Lublinie, natomiast rowerzystka do szpitala w Łęcznej. Pasażerka otrzymała pomoc i została tego samego dnia zwolniona. Doszło do urazów ciała, kierujące były trzeźwe, a policja prowadzi czynności wyjaśniające przebieg zdarzenia.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi muszą korzystać z drogi rowerowej, pasa lub jezdni, jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów – a dopuszczalna prędkość to 20 km/h. Na chodniku można jeździć tylko w wyjątkowych przypadkach – przekroczenie tych zasad oznacza złamanie przepisów ruchu drogowego. – Kierowanie hulajnogą wymaga także posiadania odpowiedniego dokumentu – karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T w wypadku osób poniżej 18 lat – przypominają mundurowi.
W tym konkretnym przypadku warto przypomnieć, że przewóz pasażera hulajnogą jest zabroniony, podobnie jak holowanie czegokolwiek. Zdarzenie w Ciechankach Łęczyńskich to kolejny przykład potencjalnego niebezpieczeństwa wynikającego z nieprzestrzegania zasad – czynnikiem ryzyka pozostają zwłaszcza różnice w prędkości i nieznajomość obowiązującego prawa.
Policja zwraca uwagę, że na kierującym hulajnogą spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na drodze rowerowej, a także ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, gdy korzysta z drogi mieszanej. Wybór niewłaściwego środka transportu lub złamanie przepisów może prowadzić do groźnych zdarzeń. Trwają czynności mające na celu pełne wyjaśnienie okoliczności, a policja apeluje o ostrożność i dostosowanie się do zasad.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.