Autor: | Zdjęcie: Górnik Łęczna/Archiwum

Korona Kielce - Górnik Łęczna. "Górnicy" w najlepszej ósemce Fortuna Pucharu Polski! - Zdjęcie główne

Bartosz Śpiączka strzelił gola na 2:1, dając Górnikowi awans do 1/4 finału Pucharu Polski | foto Górnik Łęczna/Archiwum

SportO ile w PKO Ekstraklasie Górnikowi idzie kiepsko, o tyle w Fortuna Pucharze Polski spisuje się bardzo dobrze. Podopieczni trenera Kamila Kieresia wygrali we wtorek z pierwszoligową Koroną w 1/8 finału i są już w najlepszej ósemce turnieju.

Zielono-czarni chcieli jak najszybciej zmazać plamę po sobotniej porażce na własnym boisku z Górnikiem Zabrze w PKO Ekstraklasie. Łęcznianie w lidze zajmują ostatnie miejsce. Na 16 meczów wygrali tylko jeden, zebrali łącznie 9 punktów. Korona to spadkowicz z PKO Ekstraklasy, obecnie zajmuje czwarte miejsce w Fortuna 1. Lidze. W 19. spotkaniach zdobył 32 punkty.

W pierwszej rundzie Fortuna Pucharu Polski Korona sprawiła niespodziankę, wygrywając po dogrywce 4:3 z Wisłą Płock. Potem pokonała 2:1 innego pierwszoligowca - Stomil Olsztyn. Zielono-czarni najpierw wygrali 2:1 z pierwszoligowym Górnikiem Polkowice, następnie wygrali w karnych z inną drużyną z zaplecza PKO Ekstraklasy - Miedzią Legnica. Po dogrywce było 2:2.

W środę w Kielcach wynik otworzyli gospodarze. Autorem trafienia w 25. minucie gry był Dawid Błanik. Górnik do mocniejszych ataków przystąpił po przerwie. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy bliski wyrównania był Janusz Gol, ale z bliska trafił w słupek.

Za chwilę piłka uderzyła w poprzeczkę po strzale głową Bartosza Śpiączki. Łęcznianie napierali, aż przełamali defensywę Korony. W 67. minucie na listę strzelców wpisał się obrońca Bartosz Rymaniak, który skutecznie uderzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

Szalę zwycięstwa na korzyść Górnika w 82. minucie przechylił Śpiączka. Napastnik wykorzystał centrę od Michała Golińskiego, a po jego strzale piłka odbiła się jeszcze od jednego z rywali i wpadła do siatki Korony.

Górnik wygrał 2:1 i zameldował się w ćwierćfinale Fortuna Pucharu Polski. Tym samym zielono-czarni wyrównali swój największy sukces w tych rozgrywkach w historii klubu - podobnie jak w sezonie 2000/2001 awansowali do najlepszej ósemki turnieju.

Ćwierćfinały zostaną rozegrane w marcu.

Korona Kielce - Górnik Łęczna 1:2 (1:0)
Bramki: Błanik 25' - Rymaniak 67', Śpiączka 82'.
Korona: Zapytowski - Danek, Zebić, Koj (41' Szarek), Sierpina - Podgórski, Szpakowski, Gąsior, Oliveira (65' Petrović), Błanik (65' Łukowski) - Frączczak (79' Górski).
Górnik: Gostomski - Rymaniak, Szcześniak, Midzierski (46' Leândro), Dziwniel - Goliński, Tymosiak (46' Álex Serrano), Gol (64' Banaszak), Gąska (90' Krykun), Lokilo - Śpiączka (86' Drewniak).
Żółte kartki: Podgórski, Łukowski - Lokilo, Rymaniak, Śpiączka, Goliński.
Sędziował: Tomasz Wajda (Żywiec).