Autor: | Zdjęcie: GKS Górnik Łeczna/facebook.com

Pierwszy krok do Ligi Mistrzów wykonany! Piłkarki Górnika Łęczna wygrały z Chorwatkami - Zdjęcie główne

Patricia Hmirova strzeliła w środę dwa gole | foto GKS Górnik Łeczna/facebook.com

Sport Zielono-czarne wygrały w środę z mistrzyniami Chorwacji 4:1 w pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Bramki dla łęcznianek zdobyły Patricia Hmirova (dwie) oraz Nikola Karczewska i Emilia Zdunek.

W tegorocznych kwalifikacjach do Ligi Mistrzów UEFA odeszła od dotychczasowego systemu i nie są rozgrywane turnieje kwalifikacyjne w czterozespołowych grupach, a zamiast tego pojedyncze mecze w ramach "drabinki". W pierwszej fazie eliminacji piłkarki Górnika trafiły na ZNK Split. To mistrzynie Polski były gospodarzem tego starcia, ale zadania nie miały łatwego, bo do meczu przystępowały mocno osłabione - z gry wyłączona jest m.in. Ewelina Kamczyk, najskuteczniejsza piłkarka Górnika. Do tego tuż przed meczem testy na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dały wyniki dodatnie w przypadku czterech zawodniczek łęczyńskiego zespołu.

W środę na boisku w Łęcznej zdecydowanie lepsze były zielono-czarne, choć początek spotkania należał do Chorwatek. Na przerwę gospodynie schodziły jednak prowadząc 1:0, po trafieniu Patricii Hmirovej, która otworzyła wynik meczu w 32. minucie. Na drugiego gola trzeba było czekać do 68. minuty, gdy do bramki zespołu z Bałkanów piłkę wpakowała Nikola Karczewska. Chwilę później było już 3:0 po drugim golu Hmirovej, a kropkę nad "i" postawiła Emilia Zdunek. Przyjezdne zdołały jeszcze tylko zaliczyć honorowe trafienie.

Losowanie 2. rundy eliminacyjnej odbędzie się 6 listopada, o  godz. 12. Mecze zostaną rozegrane 18 lub 19 listopada, to także będzie tylko jedno spotkanie.

GKS Górnik Łęczna – ZNK Split 4:1 (1:0)
Bramki: Hmirova 32', 71', Karczewska 68', Zdunek 78' – Bakalar 78'.
GKS Górnik: Palińska – Dyguś, Górnicka, Guściora, Hmirova, Karczewska, Ratajczyk (87' Głąb), Siwińska, Zając, Zawadzka, Zdunek.
ZNK Split: Bukovec – Bosnjak, Bukac, Dujmovic, Dulcic, Gegollaj (38' Kirilenko), Grebenar, Hadzic, Lubina (79' Hladikova), Medic, Pedic (69' Bakalar).
Żółta kartka: Ratajczyk.

Sędziowała: Louise Thompson (Irlandia Północna).