Autor: | Zdjęcie: GKS Górnik Łęczna/facebook.com

Piłkarki Górnika Łęczna w Lidze Mistrzów! Pokonały Apollon i awansowały do elity - Zdjęcie główne

Ewelina Kamczyk zagrała w środowym spotkaniu z opaską kapitan. To ona wyrównała na 1:1, chwilę potem Emilia Zdunek dała "Górniczkom" prowadzenie | foto GKS Górnik Łęczna/facebook.com

Sport Wielki sukces piłkarek GKS-u! Podopieczne trenera Piotra Mazurkiewicza wywalczyły awans do Ligi Mistrzów. W 2. fazie kwalifikacyjnej zielono-czarne pokonały 2:1 na swoim stadionie cypryjski Apollon Limassol.

To było historyczne spotkanie dla GKS-u. Jeśli łęcznianki wygrałyby środową rywalizację w 2. fazie kwalifikacji Ligi Mistrzów, to po raz pierwszy w historii klubu i przy trzecim podejściu, awansowałyby do turnieju najlepszych 32. ekip Starego Kontynentu. W poprzednich dwóch sezonach podopieczne trenera Piotra Mazurkiewicza odpadały w turniejach kwalifikacyjnych.

W bieżącym sezonie, w związku z pandemią koronawirusa, zrezygnowano z formuły turniejów kwalifikacyjnych na rzecz kwalifikacji na zasadzie drabinki. W 1. fazie kwalifikacji Górnik pokonał 4:1 na swoim terenie ZNK Split, mistrza Chorwacji. Rozgrywano tylko jeden mecz. Z kolei środowe rywalki zielono-czarnych, cypryjski Apollon Limassol, wyeliminował w 1. fazie kwalifikacji walijskie Swansea po domowej wygranej 3:0. Gospodarzem meczu 2. fazy kwalifikacji ponownie były piłkarki GKS-u.

Pierwsza połowa spotkania nie przebiegła po myśli łęcznianek. Zaczęło się fatalnie, bo już w 3 minucie przyjezdne wyszły na prowadzenie po trafieniu z rzutu karnego Krystyny Fredy, kapitan zespołu i jedynej Cypryjki w składzie Apollonu.

Choć to Cypryjki miały przewagę w posiadaniu piłki po przerwie, to zielono-czarne miały do powiedzenia więcej w ofensywie. Na skuteczne akcje kazały jednak czekać aż do końcówki spotkania. W 81 minucie meczu i po dośrodkowaniu w pole karne Apollonu fatalny błąd popełniła bramkarka przyjezdnych, która w prostej sytuacji wypiąstkowała piłkę wprost pod nogi Eweliny Kamczyk. Skrzydłowa dostawiła nogę i wpakowała futbolówkę do siatki Cypryjek.

Chwilę później było już 2:1 dla Górnika. Piłkę tuż za linią pola karnego otrzymała Emilia Zdunek. Pomocniczka uderzyła na bramkę, piłka po drodze odbiła się od obrończyni i wpadła do siatki obok próbującej interweniować golkiperki Apollonu.

Wynik 2:1 utrzymał się do końca spotkania. Tym samym to "Górniczki" awansowały do Ligi Mistrzów. Losowanie par 1/16 finału Ligi Mistrzów odbędzie się 24 listopada w szwajcarskim Nyonie. Finał rozgrywek zaplanowano na 16 maja, odbędzie się w Goteborgu w Szwecji.

GKS Górnik Łęczna - Apollon Limassol 2:1 (0:1)

Bramki: Kamczyk 81', Zdunek 83' - Freda 3' (k).

GKS: Palińska - Dyguś, Zawadzka, Guściora, Zając, Siwińska, Grec, Rapacka (70' Głąb), Zdunek, Kamczyk, Karczewska.

Apollon: Corder - Addo (87' Folkesson), Freda, R. Hardy, S. Hardy, Kynnosidou, Lais, Lester, Lockwood (87' Georgiou), Mijatovic, Wallen.

Żółte kartki: Kamczyk - Mijatovic, Lockwood, Hardy, Kynnosidou, Wallen.

Sędziowała: van der Helm (Holandia).