Reklama

Reklama

Górnicza lampka dla biskupa

Opublikowano:
Autor:

Górnicza lampka dla biskupa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ciągu ostatnich pięciu lat w parafii ubyło tysiąc wiernych - informował biskupa pomocniczego Józefa Wróbla proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej.

Reklama

W niedzielę, 11 września, w parafii tej wizytację kanoniczną przeprowadził biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Wizytacja w parafiach odbywa się co pięć lat i jej celem jest zapoznanie się z całokształtem życia wspólnoty parafialnej.

Podczas pierwszej mszy św. o godz. 8.30 proboszcz ks. Andrzej Lupa przedstawił biskupowi sprawozdanie wizytacyjne.

- Parafia św. Barbary liczy obecnie 9843 osób, od ostatniej wizytacji zmniejszyła się o 1000 osób – mówił proboszcz. To efekt wyjazdów mieszkańców.

- W ciągu ostatnich pięciu lat ochrzczonych zostało 495 osób, udzielono 197 ślubów, pochowano 176 zmarłych. Z katechezy szkolnej skorzystało 98 procent młodzieży i dzieci - informował. Proboszcz wymieniał także dzieła duszpasterskie, jakimi objęci są wszyscy wierni, wyliczał wspólnoty formacyjne i grupy służebne. Łącznie w różne dzieła systematycznie zaangażowanych jest ok. 3 tys. osób, przy czym niektórzy pełną kilka funkcji.

Prawie 290 tys. zł dla potrzebujących

Ze spraw materialnych przedstawił wydatki związane z inwestycjami parafialnymi oraz przekazywane na cele misyjne i charytatywne. Wsparcie misji na Białorusi, Ukrainie oraz w krajach Afryki wyniosło 122.768,16 zł. Na pomoc rodzinom w parafii grupa Caritas rozdysponowała 166.831,15 zł.

Po Mszy św. o godz. 10 biskup spotkał się z radą parafialną i wysłuchał sprawozdania z podejmowanych przez nią zadań. Po kolejnej mszy św. odbyło się spotkanie z członkami wspólnot parafialnych. Wszystkie spotkania odbywały się w kościele.

- Pragnę wyrazić wielką wdzięczność i szacunek tym wszystkim, którzy angażują się w życie parafii – mówił na spotkaniach z wiernymi bp Wróbel. Dziękował także za "najważniejsze świadectwo wiary, jakim jest uczestniczenie we mszy św.". Przypominał, że Eucharystia nie jest pobożnym religijnym teatrem, ale prawdziwą, sakramentalną ofiarą, którą Jezus Chrystus wciąż nieustannie składa. - Mylą się albo nie rozumieją jej istoty ci, którzy ją zaniedbują, opuszczają, albo od niej się oddalają - wyjaśniał.

Żegnając Pasterza, wierni wręczyli mu górniczą lampkę, która w parafii, gdzie patronką jest św. Barbara, jest znakiem jej opieki i światła Bożej nadziei.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE