Reklama

Karta Dużej Rodziny. Kto przystąpi do programu?

Opublikowano:
Autor:

Karta Dużej Rodziny. Kto przystąpi do programu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na razie żadna instytucja z powiatu łęczyńskiego nie zgłosiła się do programu, oferującego system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Rodzice mogą składać wnioski o taką kartę w MOPS-ie. 

Od 16 czerwca można składać wnioski o ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do zniżek m. in. w muzeach, parkach narodowych (na razie tylko w Białowieskim) i ośrodkach sportowych.

Posiadacze takiej karty zapłacą 25 proc. mniej za bilet w pociągach PKP Intercity i do 30 proc. w Przewozach Regionalnych. Partnerem rządowego programu są także sklepy Vistula (10 proc. zniżki), Kruk (10 proc. na biżuterię i 5 proc. na zegarki) i Alma (5 proc. z wyjątkiem tytoniu i alkoholu).

Taka karta jest bezpłatna i przysługuje każdej rodzinie z przynajmniej trójką dzieci, bez względu na dochód. Rodzice mogą korzystać z niej dożywotnio, dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodzica nie ma ograniczenia wiekowego.

Na razie jedynym partnerem programu z województwa lubelskiego jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie z kartą zapłacimy 40 proc. mniej za bilet.

Dlaczego do programu nie przystąpiły instytucje z Łęcznej i okolic? – Nie mieliśmy jeszcze czasu, aby się temu dokładnie przyjrzeć. Na razie mamy na głowie realizację imprez, więc podejmiemy decyzję na jesieni – mówi Eugeniusz Misiewicz, dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej. W instytucji organizowane są między innymi płatne warsztaty dla dzieci i młodzieży. – Już dziś rodziny płacą mniej za drugie dziecko biorące udział w naszych zajęciach – podkreśla Misiewicz.

Do rządowego programu na pewno zgłosi się Poleski Park Narodowy. – Ostatnio zastanawialiśmy się nad tym tematem i stwierdziliśmy, że chcemy, aby Karta Dużych Rodzin była u nas honorowana. W okresie letnim zrobimy kalkulację, ustalimy szczegóły zniżek i wypełnimy formularz zgłoszeniowy – zapewnia Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego.  

Na razie posiadacze karty nie zapłacą taniej za wejściówkę na mecz Górnika Łęczna, gdzie od nowego sezonu ruszy sektor rodzinny na prawie 700 miejsc. - Dzieci poniżej 13. roku życia zapłacą za bilet złotówkę bez względu na rangę przeciwnika i moment zakupu – mówi Tomasz Płaza, prezes Stowarzyszenia Kibiców Górnika Łęczna.

Czy posiadacze Karty Dużych Rodzin skorzystają w przyszłości ze zniżek na meczach? – Pochylimy się też nad tematem jak już ruszy ekstraklasa – mówi Płaza.

Prywatne firmy i instytucje publiczne, które wezmą udział w programie zyskają prawo posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Aby zgłosić się do programu Karta Dużej Rodziny należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie ministerstwa pracy. Do udziału w programie zapraszane są między innymi firmy zajmujące się sprzedażą żywności, ubrań, podręczników czy usług medycznych.

Jak wyrobić kartę?

Wnioski o Kartę Dużej Rodziny można wypełniać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Jaśminowej. Do tej pory w Łęcznej wpłynęło ponad 20 takich wniosków. Informacje na temat wniosków pod numerami 81 4628374  lub 537–404-426.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE