Reklama

Ktorędy ma przebiegać obwodnica Łęcznej?

Opublikowano:
Autor:

Ktorędy ma przebiegać obwodnica Łęcznej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wjeżdżamy na wysokości ul. Mełgiewskiej, gdzie łączy się ona z obwodnicą Lublina, dalej "zaczepiamy" o okolice lotniska, jedziemy do węzła Milejów (dziś - rondo w Kajetanówce), skąd obwodnica skręcić ma w kierunku Łęcznej - wyliczał podczas ostatniej sesji Rady Gminy Adam Grzesiuk, wójt Puchaczowa.

O ustalenia dotyczące obwodnicy, jakie zapadły w Starostwie Powiatowym w styczniu, dopytywał wójta radny Grzegorz Olender.

Którędy pojedziemy?

- Wjeżdżamy na wysokości ul. Mełgiewskiej, gdzie łączy się ona z obwodnicą Lublina, dalej "zaczepiamy" o okolice lotniska, jedziemy do węzła Milejów, który znajdzie się na rondzie, na skrzyżowaniu dróg Łancuchów-Mełgiew i Milejów-Łęczna, skąd obwodnica skręcić ma w kierunku Łęcznej. Dalej przechodzi rzekę Wieprz i na wysokości os. Bobrowniki mamy węzeł Łęczna. Stąd jedno odgałęzienie prowadzi do samej Łęcznej, a drugie w kierunku Puchaczowa, poprzez tzw. granicę czyli drogę graniczną, która na terenie gm. Puchaczów jest zasygnalizowana jako obwodnica dla miejscowości Kolonia Turowola, Stara Wieś i Brzeziny, po czym biegnie dalej i wchodzi do drogi krajowej nr 82 w Wesołówce - przedstawił radnym plan obwodnicy wójt Puchaczowa.

Kontynuował: - Tak wyznaczony graficzny ślad obwodnicy został na tym spotkaniu przedstawiony i podpisany jako wspólna deklaracja o jej przebiegu. Czy to będzie ostateczna wersja, nie umiem powiedzieć. W każdym razie tak wpisany został w program krajowych obwodnic i tym właśnie śladem obwodnica dla Łęcznej i gm. Puchaczów miałaby przebiegać.

Kiedy pojedziemy?

Obwodnica powstać ma w ramach "Programu Budowy 100 obwodnic". Jest jedną z siedmiu w regionie, które znalazły się na liście ministra infrastruktury i kilkudziesięciu w Polsce, do zbudowania od podstaw. Projekt przebiegu trasy zakłada połączenie Łęcznej z S19 i Świdnikiem oraz odciążenie Puchaczowa i bezpośredni dojazd do Starej Wsi.

W styczniu samorządy podpisały wspólne stanowisko w sprawie przebiegu drogi krajowej nr 82 z Lublina przez Łęczną - z obwodnicą Łęcznej - w kierunku kopalni Bogdanka i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Jak uzasadniło Ministerstwo Infrastruktury: "Podstawowym celem budowy obwodnicy miejscowości Łęczna jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę miejscowość. Jest to największa miejscowość drodze krajowej łączącej stolicę województwa z jej północno-wschodnią częścią, m.in. docierając do Włodawy i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego".

 Inwestycja zwiększyć ma bezpieczeństwo mieszkańców i przepustowość połączenia drogowego z Włodawy, które będzie miało również charakter uzupełniający do realizowanej trasy S19.

Termin wykonania dokumentacji i planowana data ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy Łęcznej i Puchaczowa to trzeci kwartał 2023 roku. 

Jolanta Chwałczyk

fot. GDDKiA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE