Reklama

Pamięć "Uskoka" uczcili pieszym rajdem (zdjęcia, wideo)

Opublikowano:
Autor:

Pamięć "Uskoka" uczcili pieszym rajdem (zdjęcia, wideo) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poranny deszcz nie przestraszył uczestników II Pieszego Rajdu Pamięci "Uskoka". Wyruszyli dziś z Łęcznej do posesji państwa Lisowskich w Nowogrodzie (dawniej Dąbrówce), gdzie 70 lat ukrywał się kpt. Zdzisław Broński i tutaj zginął od wybuchu granatu.

Kwiaty pod pomnikiem, postawionym w miejscu śmierci "Uskoka"złożyły m. in. córki żołnierzy wyklętych - Teresa Flejmer i Magdalena Zarzycka-Redwan.
 
Uczestnicy rajdu odwiedzili także cmentarz w Kijanach, gdzie stoi pamiątkowy obelisk poświęcony "Uskokowi". Wydarzenie zakończył piknik na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach.
"Uskok" był dowódcą oddziału bojowego, który wszedł w skład Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość stawiającego opór sowietyzacji Polski po zakończeniu II wojny światowej.

We wtorek 21 maja odbędą się uroczystości nadania imienia "Uskoka" rondu w Łęcznej – u zbiegu ulic Krasnostawskiej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Cegielnianej.

W ubiegłym roku na posesji państwa Lisowskich Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził badania archeologiczne. W dawnym bunkrze "Uskoka" znaleziono fragment żuchwy tego bohatera podziemia niepodległościowego.

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 21 maja w Twoim punkcie sprzedaży!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE