Reklama

Przeniosą poradnię na parter

Opublikowano:
Autor:

Przeniosą poradnię na parter  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie ma chętnych do wynajęcia lokalu przy al. Jana Pawła II w Łęcznej, przez lata zajmowanego przez bank. Jest za to pomysł, żeby przenieść tam Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

Przez lata lokal na parterze należącego do Starostwa Powiatowego w Łęcznej budynku przy al. Jana Pawła II zajmował bank, który jednak z tego miejsca się wyprowadził. Umowa najmu trwała do końca lutego br.

Były dwa przetargi

Chodzi o lokal znajdujący się w tym samym budynku, w którym jest m.in. Powiatowy Urząd Pracy czy Urząd Skarbowy. Wejście do obecnie pustego lokalu jest z drugiej strony.

Kiedy w tym roku samorządowcy wnioskowali do ministra sprawiedliwości o utworzenie w Łęcznej prokuratury, poprzedni starosta Roman Cholewa zadeklarował, że może ona powstać właśnie w lokalu zwolnionym przez bank. Jednak minister uznał, że nie ma potrzeby tworzenia prokuratury w Łęcznej.

W czerwcu zarząd powiatu ogłosił więc przetarg na dzierżawę lokalu, którego powierzchnia liczy 262,11 m2. Stawka wywoławcza miesięcznego czynszu dzierżawy za 1 m2 wynosiła 15 zł netto. Jednak nie było zainteresowanych.

Nowy zarząd ogłosił drugi przetarg, który miał odbyć się w piątek 19 grudnia, ale znów nikt nie wpłacił wadium.

Starosta Krzysztof Niewiadomski w tej sytuacji ma pomysł na zagospodarowanie lokalu: zostanie tutaj przeniesiona podległa starostwu Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęcznej, która znajduje się w tym samym budynku, ale na trzecim piętrze.

Nie ma windy

- Dla takiej instytucji trzecie piętro budynku, w którym nie ma windy, to najdelikatniej mówiąc nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Rodzice wnoszą swoje dzieci na rękach do poradni. A często jest potrzeba przychodzenia dwa razy w tygodniu na zajęcia z psychologiem. Niektórzy rezygnują, bo takie wnoszenie to za duży wysiłek. Kolejna uciążliwość to wysokie temperatury w lecie  – mówi starosta Krzysztof Niewiadomski.

Jego słowa potwierdza świeżo upieczona dyrektor poradni. - Przeniesienie naszej poradni na parter to zdecydowanie dobry pomysł ze względu na dzieci, które przychodzą do nas na zajęcia. Te maluchy bardzo często rodzice muszą wnosić na górę na rękach, co jest uciążliwe - mówi dyrektor poradni Agnieszka Litwinek-Jabłoniec.

Jak się dowiedzieliśmy, w miejsce poradni mogłaby się wprowadzić m.in. powstająca w Łęcznej fundacja "Schody życia", która chce działać na różnych polach, w tym utworzyć świetlicę integracyjną. Jest na to wstępna zgoda starosty, który liczy także na poparcie pozostałych członków zarządu i radnych.

Pozostałe pomieszczenia byłyby wynajmowane. – Tam jest więcej małych pomieszczeń, które są atrakcyjniejsze dla potencjalnych najemców – zaznacza starosta. 

Aby poradnia mogła przeprowadzić się do lokalu po banku, trzeba m.in. wstawić ściany działowe i podzielić na mniejsze pokoje główny hol.

Po Nowym Roku zobaczymy, co należy zrobić, żeby przystosować lokal na potrzeby poradni tak, żeby spełniał wszystkie standardy i był przystosowany do osób niepełnosprawnych. Spróbujemy pozyskać środki na ten cel, ale nawet jeśli się nie uda, to i tak idziemy w tym kierunku, żeby tam przenieść poradnię. Bo nie można oszczędzać na osobach najsłabszych – kończy Krzysztof Niewiadomski.

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE