Reklama

Rocznica śmierci "Uskoka" (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Rocznica śmierci "Uskoka" (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek w Nowogrodzie koło Łęcznej odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy śmierci legendarnego dowódcy wojsk podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie - Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". 

Wzięły w nich udział parlamentarzyści, szefowie IPN, przedstawiciele władz szczebla wojewódzkiego i powiatowego, przedstawiciele szkół i instytucji, poczty sztandarowe, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 1 pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie, Związek Oficerów Rezerwy AK oraz dzieci żołnierzy wyklętych, w tym syn „Uskoka” Adam Broński.

Uroczystość rozpoczęła się w Nowogrodzie, miejscu śmierci „Uskoka”. Po wystąpieniach okolicznościowych, apelu poległych i modlitwie, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W kościele św. Barbary w Łęcznej, sprawowana była, zamówiona przez rodzinę Msza św. w intencji kapitana.

Druga część uroczystości odbywała się w Centrum Kultury w Łęcznej, gdzie odczytana została uchwała Rady Miasta Łęczna w sprawie nadania dla ronda imienia Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Następnie uczestnicy obejrzeli filmu z archiwum IPN „Uskok” kapitan Zdzisław Broński 1912. Wykład okolicznościowy wygłosił dr Sławomir Poleszak pracownik IPN oddział w Lublinie. Na zakończenie o swoim ojcu opowiadał Adam Broński.

Uczestnicy uroczystości otrzymali wydaną przez IPN publikację Artura Piekarza pt. Zdzisław Broński „Zdzich, „Kryza”, „Uskok” 1912-1949 oraz płytę „Pamiętnik do słuchania. Uskok”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE