Reklama

Starosta z absolutorium

Opublikowano:
Autor:

Starosta z absolutorium - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zadłużenie powiatu sięga już ponad 14 milionów złotych. „Zmierzamy do katastrofy finansowej, to cykająca bomba, która wybuchnie już za parę lat” – grzmieli opozycyjni radni. Większość była jednak za udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu łęczyńskiego. 

W czasie piątkowej sesji rady powiatu było bardzo gorąco. Ostra dyskusja rozgorzała zaraz po odczytaniu sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zgodnie z nim starostwo osiągnęło w 2013 roku ponad 55 mln 200 tys. zł dochodu i poniosło nieco ponad 54 mln 385 tys. wydatków.

Jednak najwięcej emocji wywołała kwota zaciągniętych kredytów. Od 28 stycznia 2016 roku powiat zacznie spłacać kredyt konsolidacyjny w wysokości 11 mln 685 tys. zł potrzebny na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

– Skąd starostwo weźmie na to pieniądze? Bardzo duży problem będą mieli radni i zarząd powiatu następnych kadencji. Pamiętajmy, że katastrofa finansowa działa z opóźnieniem, a budżet powiatu jest pełen cykających bomb – mówił radny Piotr Winiarski.

Dodatkowo powiat zaciągnął kredyt krótkoterminowy, czyli taki, który należy spłacić do końca bieżącego roku. Potrzebny jest na wydatki bieżące i obecnie opiewa na kwotę 2 mln 600 tys. zł, ale może być w tym roku zwiększony do 10 mln zł, bo na taki limit pozwolili staroście radni w czasie lutowej sesji.

– Ten kredyt jest niezbędny , dlatego że takie wydatki jak pensje nauczycieli nie mogą czekać, a pieniądze z ministerstwa przychodzą z opóźnieniem. Wtedy spłacany jest kredyt krótkoterminowy i na koniec roku wychodzimy na zero – uspokajał radny Arkadiusz Biegaj, przewodniczący komisji budżetu.

Za udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu głosowało 11 radnych, czterech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE