Reklama

Szynobusem z Łęcznej do Lublina

Opublikowano:
Autor:

Szynobusem z Łęcznej do Lublina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pociągiem z Łęcznej do Lublina? Pracujemy nad tym – mówią "Wspólnocie" minister i starosta. Pociąg kursowałby przez Dominów. Kolejowe połączenie Łęcznej z Lublinem kroi się w związku z projektem budowy elektrowni w Starej Wsi. Temat podjął inwestor. 

 - Pretekstem do rozmów o połączeniu kolejowym, z którego korzystaliby mieszkańcy był fakt, że i tak będzie powstawała infrastruktura kolejowa związana z tą inwestycją – wyjaśnia "Wspólnocie" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, poseł PiS. – Jej rozszerzenie o połączenie Lublin-Łęczna jest najzupełniej możliwe, a na pewno oczekiwane przez mieszkańców Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

Elektrownia w roku 2025? 

Rok 2025 -  jako datę uruchomienia elektrowni w Starej Wsi – podała Enea, inwestor i właściciel Lubelskiego Węgla Bogdanka podczas wizyt w Urzędzie Miasta w Łęcznej i Urzędzie Gminy w Puchaczowie w grudniu ub. roku. 

Powstanie elektrowni wymusza nowe rozwiązania komunikacyjne. Przedstawiciele Enei rozmawiali z samorządowcami o przymiarkach do budowy taśmociągów i linii kolejowej z kopalni do Starej Wsi, koniecznych do obsługi przyszłej elektrowni. Zwrócili się do gmin z prośbą o przystąpienie do zmian planu zagospodarowania, zapowiedzieli spotkania z właścicielami gruntów. 

Co się odwlecze...

O siłowni w Starej Wsi mówi się od lat. List intencyjny w sprawie budowy elektrowni węglowej na Lubelszczyźnie Grupa GDF SUEZ (następnie Engie) i LW Bogdanka podpisały w maju 2013 roku, uruchomienie elektrowni przewidując na rok 2020. W roku 2015 francuski koncern Engie wycofał się z planów, decyzję tłumacząc spadkiem rentowności i wzrostem ryzyka związanego z inwestycjami w energetykę węglową w Europie. 

POZOSTAŁO JESZCZE 80 PROC. TREŚCI

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE