Reklama

Większe wydobycie, mniejszy zysk

Opublikowano:
Autor:

Większe wydobycie, mniejszy zysk - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spółka LW Bogdanka w pierwszej połowie 2014 roku odnotowała o 40 mln zł mniejszy zysk niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Na gorszy wynik finansowy wpłynęły między innymi niższe ceny węgla. 

945,4 mln zł – tyle wynoszą przychody, które w I półroczu 2014 roku wypracowała spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Są wyższe o 7,6 proc. od przychodów osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I półroczu bieżącego roku górnicy w Bogdance wydobyli 4,25 mln ton węgla, czyli o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Wyższa była też sprzedaż: wyniosła 4,33 mln ton, co oznacza wzrost o 13,6 proc. w porównaniu z I półroczem 2013 roku. To jednak nie przełożyło się na zysk netto spółki, który był niższy o ponad 40 milionów złotych niż w tym samym czasie rok wcześniej.

– Pierwsze półrocze tego roku było dla branży okresem bardzo trudnym, przede wszystkim z powodu dalszych spadków cen węgla – ceny dla energetyki zawodowej spadły od początku 2013 roku aż o 17 proc. W tych trudnych warunkach Bogdanka poradziła sobie dobrze, utrzymując wskaźniki rentowności na ponadprzeciętnym dla branży poziomie. Nasze założenia produkcyjne na 2014 rok po 8 miesiącach są na poziomie ok. 9,3–9,6 mln ton, czyli co najmniej o 1 mln ton wyższym, niż wydobycie w 2013 roku – powiedział Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.

Na słabszy wynik finansowy wpłynęły nie tylko niższe ceny węgla, ale także gorsze niż zakładano parametry złoża w ścianach w polu Stefanów i inwestycje związane z uruchomieniem nowej części Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE