Reklama

Reklama

Artykuł redaktora "Tuby Łęcznej" zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Artykuł redaktora "Tuby Łęcznej" zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim - Zdjęcie główne

Wtorek, 7 marca, warszawski Campus Google. Kamil Kulig (z prawej) odbiera nagrodę z rąk Witolda Beresia, redaktora naczelnego miesięcznika "Kraków i Świat"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Jury konkursu dziennikarskiego Local e-Journalism Awards 2022 nagrodziło tekst Kamila Kuliga o fikcyjnym "lokatorze" starosty łęczyńskiego. Artykuł dziennikarza należącego do Wydawnictwa Wspólnota portalu "Tuba Łęcznej" zajął trzecie miejsce w kategorii news.

Reklama

Konkurs po raz drugi w zorganizowało Stowarzyszenie Mediów Lokalnych i był przeznaczony dla lokalnych dziennikarzy publikujących w Internecie.

Nagrody zostały wręczone na wtorkowej gali w warszawskim Campusie Google.

- Ilość prac, które zostały nadesłane na ten konkurs przekroczyła wszelkie nasze oczekiwania. Było ich prawie 400 - podkreślał na gali Piotr Piotrowicz, prezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych.

- Dziękuję wszystkim, którzy wysłali prace, bo to jest najważniejsze: nie baliście się tego, żeby swoje dokonania zawodowe poddać pod ocenę osób, które mają niekwestionowany autorytet w środowisku dziennikarskim - dodał.

Pracom jury przewodniczył Mirosław Pęczak tygodnika "Polityka".

- Specyfika dziennikarstwa lokalnego wiąże się zawsze z jakimś ryzykiem, choćby z tego powodu, że dziennikarz jest członkiem społeczności, o której trzeba napisać, a materiały dziennikarskie nie zawsze są pochlebne - mówił Mirosław Pęczak.

Oprócz niego nadesłane w dziewięciu kategoriach materiały ocenili: Bartosz Węglarczyk (onet.pl), Paweł Nowacki (Digital Flow), Marek Miller (Google), Elżbieta Jachymczak (Business Intelligence), Katarzyna Kozłowska (Fakt i fakt.pl), Waldemar Śliwczyński (Kwartalnik Fotografia), Mariusz Forecki (artysta, fotograf) i Witold Bereś (Kraków i Świat).

Zwieńczenie trzyletniej pracy

Zwycięzcy konkursu w kategorii news to:

1. Przemysław Antkiewicz, portal limanowa.in za tekst "Skandal na Mogielicy! Na najpiękniejszej polanie powstaje budynek"

Tekst naszego dziennikarza zwieńczył jego trzyletnią pracę nad tematem fikcyjnego meldunku w domu starosty łęczyńskiego.

Kamil Kulig w nagrodziny tekście opisywał, co doprowadziło do wygaszenia mandatu radnego powiatu łęczyńskiego, byłego reprezentanta w piłce nożnej Arkadiusza Onyszki i ile robiła władza, by tej sprawy w ogóle nie wyjaśniać.

Zarówno wojewoda, jak i sąd, potwierdzili ustalenia naszego dziennikarza, który już w 2019 r. pisał, że były bramkarz reprezentacji Polski Arkadiusz Onyszko nie może być radnym powiatu łęczyńskiego, ponieważ w dniu wyborów nie mieszkał na terenie tego powiatu.

Był jedynie fikcyjnie zameldowany w domu przyszłego starosty łęczyńskiego, Krzysztofa Niewiadomskiego, pełnomocnika PiS w powiecie łęczyńskim, który układał listy tej partii w wyborach samorządowych w 2018 r. i chciał mieć na tej liście głośne nazwisko.

Kulig pisał, radni zamiatali pod dywan

Kamil Kulig dotarł do dokumentu, w którym Niewiadomski sam przyznał, że Onyszko w jego domu w Jaszczowie nie mieszka, a jest jedynie zameldowany. Taką deklarację starosta złożył bowiem wójtowi gminy Milejów, który pytał, czy w związku z pojawieniem się nowego meldunku Niewiadomski będzie płacił za śmieci Onyszki.

I mimo że nasz dziennikarz dokładnie opisywał wszystkie fakty na temat fikcyjnego meldunku, to radni z rządzącej w powiecie nieformalnej koalicji PiS-PO robili wszystko, żeby zamieść tę sprawę pod dywan.

W końcu, gdy radni z rządzącej koalicji kolejny raz nie zgodzili się na wygaszenie mandatu swojemu koledze, zrobił to zawiadomiony przez opozycyjnych radnych wojewoda Lech Sprawka.

Jego zarządzenie zastępcze w tej sprawie były bramkarz zaskarżył do sądu. Ale WSA oddalił jego skargę i właśnie ten wyrok uprawomocnił się 21 lipca ub.r.

A starosta chce zamknąć Kuligowi usta

W międzyczasie starosta Krzysztof Niewiadomski pozwał Kamila Kuliga za teksty o fikcyjnym meldunku, zarzucając naszemu dziennikarzowi naruszenie dóbr osobistych Niewiadomskiego, który żądał od Kuliga m. in. 10 tys. zł na cele charytatywne, a także przeprosin na całej pierwszej stronie "Wspólnoty Łęczyńskiej".

Jednak 10 listopada Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił roszczenia Niewiadomskiego. Sędzia Justyna Janusz-Iwanicka podkreśliła m. in., że Kulig dochował należytej staranności przy zbieraniu informacji do artykułów.

Ale Krzysztof Niewiadomski nie daje za wygraną i złożył niedawno od tego wyroku apelację. Sąd Apelacyjny nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Rok temu zgarnął pierwszą nagrodę

Przypomnijmy, że w 2022 roku to właśnie Kamil Kulig zwyciężył w kategorii news tego samego konkursu. Decyzja jury była jednogłośna.

Pierwszą nagrodę naszemu dziennikarzowi przyznano za tekst "Syn starosty łęczyńskiego z PiS zakłada fundację i błyskawicznie dostaje publiczną kasę". Wtedy z kolei chodziło o syna Krzysztofa Niewiadomskiego, który w styczniu 2021 r. założył Fundację Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego, by miesiąc później złożyć wniosek o dofinansowanie swoich działań ze środków rządowych.

Założony przez polityka PiS, Piotra Glińskiego Narodowy Instytut Wolności przyznał jednemu z wniosków organizacji Niewiadomskiego juniora maksymalną liczbę punktów, w tym za doświadczenie. Łącznie fundacja syna starosty i prominentnego polityka PiS otrzymała 615,5 tys. zł publicznych pieniędzy z NIW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy