Reklama

Reklama

Nominacja dla dziennikarza "Tuby Łęcznej" w ogólnopolskim konkursie. Za tekst o fikcyjnym "lokatorze" starosty

Opublikowano:
Autor:

Nominacja dla dziennikarza "Tuby Łęcznej" w ogólnopolskim konkursie. Za tekst o fikcyjnym "lokatorze" starosty - Zdjęcie główne

2 marca 2022 r., warszawski Campus Google. Kamil Kulig odbiera główną nagrodę za news w konkursie Local e-Journalism Awards 2021

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Artykuł Kamila Kuliga z należącego do Wydawnictwa Wspólnota portalu www.TubaLecznej.pl otrzymał nominację w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim Local e-Journalism Awards 2022 w kategorii news.

Reklama

Konkurs organizuje Stowarzyszenie Mediów Lokalnych i jest przeznaczony dla dziennikarzy publikujących w Internecie.

Zgłoszone artykuły oceniali m.in. Bartosz Węglarczyk z "Onetu" i Mirosław Pęczak z tygodnika "Polityka". 

Kamil Kulig otrzymał nominację za tekst "O tym, że Onyszko nie może być radnym powiatu łęczyńskiego, pisaliśmy od trzech lat. W końcu stracił mandat", który ukazał się w lipcu 2022 r. w naszym serwisie "Tuba Łęcznej".

O tym, kto z nominowanej piątki m.in. w kategorii news zajmie pierwsze, drugie i trzecie miejsce, dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w najbliższy wtorek, 7 marca w warszawskim Campusie Google.

Zwieńczenie trzyletniej pracy

Jury doceniło artykuł Kamila Kuliga, który zwieńczył jego trzyletnią pracę nad tematem.

Nasz dziennikarz w nominowanym do konkursu tekście opisywał, co doprowadziło do wygaszenia mandatu radnego powiatu łęczyńskiego, byłego reprezentanta w piłce nożnej Arkadiusza Onyszki i ile robiła władza, by tej sprawy w ogóle nie wyjaśniać.

Zarówno wojewoda, jak i sąd, potwierdzili ustalenia naszego dziennikarza, który już w 2019 r. pisał, że były bramkarz reprezentacji Polski Arkadiusz Onyszko nie może być radnym powiatu łęczyńskiego, ponieważ w dniu wyborów nie mieszkał na terenie tego powiatu.

Był jedynie fikcyjnie zameldowany w domu przyszłego starosty łęczyńskiego, Krzysztofa Niewiadomskiego, pełnomocnika PiS w powiecie łęczyńskim, który układał listy tej partii w wyborach samorządowych w 2018 r. i chciał mieć na tej liście głośne nazwisko.

Kulig pisał, radni zamiatali pod dywan

Kamil Kulig dotarł do dokumentu, w którym Niewiadomski sam przyznał, że Onyszko w jego domu w Jaszczowie nie mieszka, a jest jedynie zameldowany. Taką deklarację starosta złożył bowiem wójtowi gminy Milejów, który pytał, czy w związku z pojawieniem się nowego meldunku Niewiadomski będzie płacił za śmieci Onyszki.

I mimo że nasz dziennikarz dokładnie opisywał wszystkie fakty na temat fikcyjnego meldunku, to radni z rządzącej w powiecie nieformalnej koalicji PiS-PO robili wszystko, żeby zamieść tę sprawę pod dywan.

 W końcu, gdy radni z rządzącej koalicji kolejny raz nie zgodzili się na wygaszenie mandatu swojemu koledze, zrobił to zawiadomiony przez opozycyjnych radnych wojewoda Lech Sprawka.

Jego zarządzenie zastępcze w tej sprawie były bramkarz zaskarżył do sądu. Ale WSA oddalił jego skargę i właśnie ten wyrok uprawomocnił się 21 lipca ub.r.

A starosta chce zamknąć Kuligowi usta

W międzyczasie starosta Krzysztof Niewiadomski pozwał Kamila Kuliga za teksty o fikcyjnym meldunku, zarzucając naszemu dziennikarzowi naruszenie dóbr osobistych Niewiadomskiego, który żądał od Kuliga m.in. 10 tys. zł na cele charytatywne, a także przeprosin na całej pierwszej stronie "Wspólnoty Łęczyńskiej". 

Jednak 10 listopada Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił roszczenia Niewiadomskiego. Sędzia Justyna Janusz-Iwanicka podkreśliła m.in., że Kulig dochował należytej staranności przy zbieraniu informacji do artykułów.

Ale Krzysztof Niewiadomski nie daje za wygraną i złożył niedawno od tego wyroku apelację. Sąd Apelacyjny nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Rok temu zgarnął pierwszą nagrodę

Przypomnijmy, że w 2022 roku to właśnie Kamil Kulig zwyciężył w kategorii news tego samego konkursu. Decyzja jury była jednogłośna.

Pierwszą nagrodę naszemu dziennikarzowi przyznano za tekst "Syn starosty łęczyńskiego z PiS zakłada fundację i błyskawicznie dostaje publiczną kasę". Wtedy z kolei chodziło o syna Krzysztofa Niewiadomskiego, który w styczniu 2021 r. założył Fundację Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego, by miesiąc później złożyć wniosek o dofinansowanie swoich działań ze środków rządowych.

Założony przez polityka PiS, Piotra Glińskiego Narodowy Instytut Wolności przyznał jednemu z wniosków organizacji Niewiadomskiego juniora maksymalną liczbę punktów, w tym za doświadczenie. Łącznie fundacja syna starosty i prominentnego polityka PiS otrzymała 615,5 tys. zł publicznych pieniędzy z NIW.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy