Sympozjum odbyło się w Urszulinie. Gospodarzem spotkania było WCLOiCR, organizatorem - Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Wykłady złożyły się na przegląd terapii i nowoczesnych metod leczenia oparzeń. Dr n. med. Tomasz Korzeniowski wygłosił wykład na temat enzymatycznego oczyszczania ran oparzeniowych*. Jako ekspert przewodniczył polskiej delegacji w panelu Rady Europejskiej przygotowującej procedury postępowania w tej dziedzinie.
Poproszony o krótką charakterystykę specyfiki łęczyńskiego Centrum powiedział "Wspólnocie": - Dysponujemy wyspecjalizowanym zespołem i pełnym zapleczem umożliwiającym nam leczenie oparzeń, które są jednym z najbardziej niszczycielskich urazów, jakich doznać może człowiek. To przede wszystkim intensywna terapia, którą możemy zaoferować tym, którzy są oparzeni najbardziej, bo leczymy nawet chorych mających 90 czy 100 procent oparzonej powierzchni ciała. Stosujemy nowoczesne metody chirurgiczne, co jest w sumie najbardziej istotne, aby jak najwcześniej usunąć martwicę, czyli oparzoną tkankę.
Zapytaliśmy, co powinniśmy zrobić, będąc ofiarą lub świadkiem poważnego oparzenia.
- Jeśli chodzi o postępowanie na miejscu zdarzenia, należy przede wszystkim jak najszybciej schłodzić ranę oparzeniową bieżącą zimną wodą, następnie ranę zabezpieczyć i jak najprędzej wezwać pomoc – radzi dr Tomasz Korzeniowski.
* metoda zastępująca operacyjne oczyszczanie ran z wykorzystaniem enzymów uzyskiwanych z łodygi ananasa, w których jest bromelaina idealnie trawiąca białko uszkodzone termicznie.
CZYTAJ TAKŻE: Zagłębie chirurgii plastycznej w Łęcznej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.