reklama
reklama

Trzy święte dni w Łęcznej (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Trzy święte dni w Łęcznej (zdjęcia) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieObchody Triduum Paschalnego, choć ze względu na covid zubożone o niektóre elementy, mogły w tym roku odbyć się przy większej ilości wiernych niż w roku ubiegłym, kiedy limit wynosił zaledwie pięć osób.
reklama

Triduum, czyli trzy święte dni, upamiętniają w Kościele najważniejsze wydarzenia zbawcze: ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy, mękę i odkupieńczą śmierć Chrystusa na krzyżu i Zmartwychwstanie.

W Wielki Czwartek nie sprawowano w Kościele obrzędu obmycia nóg - tego szczególnie wymownego znaku wzajemnej służby, której wzór Jezus zostawił swoim uczniom. W parafii św. Barbary ten moment zaakcentowany został przez wystawienie przed ołtarzem dzbana na wodę, misy oraz płótna. W pierwszych ławach kościoła zasiadło zaś 12 wybranych członków Rady Duszpasterskiej. Ze względu na niewielką przestrzeń kaplicy, Ciemnica w tym roku przygotowana została w kościele głównym. Nie było również tradycyjnego dzielenia się chlebem we wspólnotach sąsiedzkich.

reklama

W Wielki Piątek nie odbyła się droga krzyżowa ulicami miasta, lecz wokół kościoła. Zwykle brały w niej udział tysiące wiernych, w tym roku nie było to możliwe. Większość parafian wzięła w niej udział poprzez transmisję internetową. Nie było również gestu ucałowania krzyża, "na którym zawisło zbawienie świata", ani zbierania ofiar na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Krzyż można było uczcić po zakończonej liturgii poprzez uklęknięcie. Straż przy Grobie tradycyjnie pełnili górnicy. 

Wielka Sobota to dzień ciszy i adoracji Chrystusa w Grobie. Tego dnia święcone były pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przychodzili z koszyczkami do świątyni, ustawiali się także wokół kościoła. Każdy mógł też poświęcić przyniesioną w butelce wodę.

reklama

Wigilia Paschalna, ta najważniejsza i najbardziej bogata w symbole liturgia Wielkiego Tygodnia, rozpoczęła się o godz. 20 liturgią światła. Kapłan przed kościołem poświęcił ogień, a następnie zapalił Paschał, symbol Zmartwychwstałego Chrystusa – Światłość Świata. Od niego uczestnicy liturgii zapalali przyniesione ze sobą świece, tzw. paschaliki. W kościele uroczyście odśpiewany został Exultet - czyli orędzie paschalne: "Weselcie się już, zastępy Aniołów w niebie, weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo". Ostatnim akcentem uroczystości była procesja rezurekcyjna z ogłoszeniem światu radosnego Alleluja! 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama