Milejowski Koncentrat Smaków - to nazwa dożynek w Milejowie słynącej z przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Święto plonów w tej miejscowości odbywa się co roku 15 sierpnia, czyli w katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Tego dnia w Kościele Wniebowzięcia NMP w Milejowie odbywa się odpust. Jest też procesja wokół kościoła, w którym obecne są Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa z wieńcami dożynkowymi.
I tak też było w ubiegły czwartek. A po uroczystej mszy i procesji barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie miało miejsce powitanie gości i prezentacja wieńców dożynkowych, a także obrzęd dzielenia chlebem w oprawie muzycznej zespołu Jaszczowianki.
Chleb wójtowi gminy Milejów Tomaszowi Surysiowi przekazali starostowie dożynek Małgorzata i Marek Serejowie, małżeństwo ogrodników, które niedawno obchodziło perłowe gody (30 lat stażu).
Podziękowania dla rolników, gospodyń i żołnierzy
Wójt dziękował rolnikom za poniesiony trud i podkreślał, że piękne wieńce dożynkowe są uosobieniem dobrych plonów.- Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb – mówił wójt Tomas Suryś.
- Z tych zbiorów, ze zboża z naszych pól został wypieczony chleb będący wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka – dodał.
Starosta łęczyński Daniel Słowik również dziękował rolnikom. - Klękamy przed nimi, ponieważ oni nas żywią i za to jesteśmy im wdzięczni – podkreślił i dodał, że sięgając do polskiej historii, to chłopi nie tylko nas żywili, ale też bronili. Tu przypomniał apel premiera Wincentego Witosa, na który odpowiedzieli mieszkańcy wsi, walcząc z nawałą bolszewicką.
Starosta Daniel Słowik przypomniał też, że dzień 15 sierpnia ma wymiar religijny, ale także tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Dodał, że w obecnych czasach szczególny szacunek należy się polskiemu mundurowi.
Słowa wdzięczności dla rolników, ogrodników, sadowników i hodowców wyraził także marszałek Jarosław Stawiarski, którego list odczytał mieszkaniec Milejowa i radny wojewódzki Piotr Rybak. On sam dodatkowo dziękował za pracę i trud, a także kontynuowanie lokalnych tradycji i smaków Kołom Gospodyń Wiejskich.
Był kabaret i potańcówka
Po części oficjalnej przyszedł czas na biesiadę z zespołami działającymi w Gminnym Ośrodku Kultury (40 Plus, Zapłocianie).Następnie uczestników imprezy rozśmieszył kabaret FiFa–RaFa. Później wystąpiły grupy taneczne działające przy Centrum Kultury w Łęcznej.
Dożynki zakończyły się potańcówką z zespołem Speedy & TNTC.
Tego dnia wyłoniono również pięć wieńców dożynkowych, które 25 sierpnia pojadą do Puchaczowa na dożynki powiatowe.
Będą to wieńce przegotowane przez KGW Starościanki Lawendowe Wianki, KGW Łańcuchów, KGW Antoniówki, KGW Białowianki, KGW Ostrówek-Kolonia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.